Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jaké to je cvičit ve tmě a co přesně tento druh pohybu člověku přináší? Připravili jsme pro vás průvodce, ve kterém najdete odpovědi na nejčastější otázky těch, které cvičení ve tmě láká.

Smysl cvičení ve tmě vás překvapí: Hodí se i pro vás?

Jóga
zdroj: Getty Images Jóga
aktualizováno 03.10.2018, 16:48 | 03.10.2018, 16:48 | doma.cz

Jaké to je cvičit ve tmě a co přesně tento druh pohybu člověku přináší? Připravili jsme pro vás průvodce, ve kterém najdete odpovědi na nejčastější otázky těch, které cvičení ve tmě láká.

Cvičení ve tmě nabízejí u nás zejména různá jógová centra. Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že jóga ve tmě je pouze jakási odnož klasické jógy a vznikla hlavně na základě toho, aby nalákala nové klienty, není to pravda. „Jakýkoliv druh jógy by měl být i o duchovnu. Cílem je odvrátit se od vnějšího světa, pochopit své tělo a propojit se s ním. Aby při tom člověka nic nerozptylovalo, tak se jóga od pradávna cvičila o samotě nebo se zavřenýma očima. Cvičení ve tmě je tak vlastně logickým vyústěním toho všeho. Není to žádný nově založený či propagovaný směr,“ vysvětluje instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze.

 

 

Pro nezkušené je to výzva

 

Zájemci o cvičení jógy ve tmě se často ptají, jestli mohou jógu ve tmě vyzkoušet i bez předchozích zkušeností s klasickou či jakýmkoliv jiným druhem jógy. „Pravda je taková, že cvičení jógy ve tmě představuje novou výzvu i pro zkušené jogíny. Představte si, že přijdete na více než hodinu o zrak, jeden z vašich základních a hlavních smyslů. Abyste dosáhli stability a vyváženosti při cvičení jógy ve tmě, musíte se začít dívat dovnitř, využívat smysly, o kterých jste předtím neměli ani tušení. Kromě toho byste měli znát alespoň základní pozice, protože ve tmě je jednoduše nemáte možnost od nikoho odkoukat,“ říká Vojtěchová.

 

Jóga
(Foto: Getty Images)


Jak to probíhá?


Jestliže se ke cvičení jógy ve tmě odhodláte, nemusíte mít strach, že jakmile začne lekce, najednou v místnosti všechno zhasne a vy si nebudete jistí ani tím, jestli sedíte na vlastní podložce. „Na začátku lekce je v sále rozsvíceno několik svíček, které se během 5 minut sfouknou, teprve potom nastane úplná tma,“ upřesňuje Vojtěchová. Při samotném cvičení jógy ve tmě pak můžete mít zavřené oči, nebo je nechat otevřené. „Pro většinu však bývá příjemnější, když oči zavřou, ačkoliv je v místnosti tma,“ říká s úsměvem Vojtěchová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Za 20 minut protáhnete a posílíte celé tělo! Sestava jógy krok za krokem
Jóga proti stárnutí: Tato sestava vám rozproudí metabolismus
TO VÁS POBAVÍ: Roztomilá zvířátka cvičí jógu! A vypadají u toho jako profesionálové

 

Stojí za to jógu ve tmě vyzkoušet?


Jednoznačně ano. Příprava na jógu ve tmě se neliší ničím od té, kdy se vydáte na klasickou jógu. „Zásadní rozdíl spočívá v tom, že cvičení jógy ve tmě vám pomůže se dokonale osvobodit od pozorování a hodnocení sebe i druhých. Dokáže vás zbavit předsudků,“ říká Vojtěchová. A dodává: „Při józe ve tmě nehrozí, že byste se vzájemně pozorovali, dokonce nemáte možnost vidět ani sami sebe v zrcadle. Tento pocit musíte začít – je neuvěřitelně osvobozující.“ Díky cvičení ve tmě získáte svobodu a možnost „dělat si, co chcete“. Ve tmě odpadne stud, přestanete řešit, jestli náhodou nevypadáte při určité pozici hloupě. Jóga ve tmě dá vašemu cvičení naprosto nový rozměr. Někde nabízejí dokonce kombinaci cvičení ve tmě a nahé jógy. Ve zšeřelém světle se stydět nemusíte a vzdát se oblečení pro vás bude ještě o něco více osvobozující.

 

Jóga
(Foto: Getty Images)

 

Zklidní vás


Jedno z nevýhod cvičení ve tmě je, že vás lektorka nemůže kontrolovat a upozornit na případné chyby, které byste mohli při cvičení provádět. Namísto technicky náročnějších pozic se proto volí spíše ásány. „Při cvičení tohoto druhu jógy posílíte své smysly a naučíte se správně koncentrovat. Mimo jógové pozice se na lekcích jógy ve tmě věnujeme základním dechovým technikám, tzv. pránájáma. V pokročilé skupině se pokoušíme i o i meditační techniky,“ upřesňuje Vojtěchová.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře