Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přestože o škodlivosti kouření už bylo zveřejněno více než mnoho informací, neznamená to, že už není třeba přicházet s argumenty proti tomuto stále ještě velmi rozšířenému zlozvyku.

Snažíte se přestat kouřit? 5 méně známých důvodů, které vás budou motivovat

Kouření
zdroj: Thinkstockphotos Kouření
aktualizováno 02.06.2017, 00:03 | 02.06.2017, 00:03 | doma.cz

Přestože o škodlivosti kouření už bylo zveřejněno více než mnoho informací, neznamená to, že už není třeba přicházet s argumenty proti tomuto stále ještě velmi rozšířenému zlozvyku.

Každý kuřák nepochybně ví, že si poškozuje zdraví, a je obecně známo, že kouření má devastační vliv především na dýchací a cévní aparát a způsobuje rakovinu plic, srdeční infarkt a řadu dalších zdravotních komplikací. Lidem je ale třeba neustále zdůrazňovat, že ta řada je opravdu velmi dlouhá.


Nebezpečí č. 1: Závislost na nikotinu

 

Mladí lidé bohužel začínají s kouřením ve věku, kdy ještě nemají dost znalostí a zkušeností, které by je od prvních experimentů s cigaretami odradily. Zkušenost jim nepředáme, ta je jak známo nepřenositelná, co jim ale můžeme poskytnout, je alespoň základní informace o podstatě vzniku závislosti: „Tělo, konkrétně nervový systém, má vlastní nikotinové receptory mnoha typů, které jsou principiálně excitační (budivé), tedy vedou ke vzniku vzruchu v místě nervových nebo nervosvalových spojení. Receptory jsou v oblasti nervosvalového spojení, kde pomáhají přenášet vzruchy z nervu na sval, dále se uplatňují v uzlinách autonomního nervového systému (mohou urychlit například pohyby střev) a řada typů je v mozku, kde jejich vazba s nikotinem má vesměs stimulační a mírný euforizující účinek. To je důvodem vzniku závislosti a nepříjemných abstinenčních příznaků,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Kalina, primář Neurologického oddělení a přednosta Komplexního cerebrovaskulárního centra Nemocnice Na Homolce. Kouřením se totiž počet nikotinových receptorů zvyšuje, takže k vyvolání příjemného, euforického pocitu je třeba stále více nikotinu. Kuřák pak kouří hlavně proto, aby se necítil hůře.


Nebezpečí č. 2: Mozková mrtvice

 

Mnohem škodlivější než nikotin jsou produkty hoření tabáku a dalších cigaretových komponent. Ty jsou hlavním nositelem cévních změn, které jsou většinou nevratné. Ucpaná tepna pak bývá příčinou infarktu neboli odumření tkáně po náhlém přerušení přívodu krve. Laik si slovo infarkt většinou spojuje se srdcem, ale jde o termín, který se zrovna tak vztahuje například na plíce nebo mozek.

 

„Kouření je velmi významným rizikovým faktorem pro vznik všech typů cévních mozkových příhod. Stejně jako tomu bývá například u dolních končetin, dochází také u přívodných mozkových a vlastních mozkových tepen k zužování a uzávěrům. Zúžení nebo uzávěr krkavic vede k cévní příhodě v příslušném povodí,“ říká Kalina.

 

Kuřáci jsou k mrtvici náchylní, a proto by měli věnovat pozornost různým varovným signálům. „Prvním nenápadným příznakem může být přechodná, třeba jen desítky sekund trvající porucha vidění na jedno oko – tomu se říká amaurosis fugax nebo tranzitorní retinální deficit (přechodná slepota). Tento příznak je pro zúžení krkavice typický a včasná operace nebo protisrážlivé léky mohou hrozící cévní příhodě zabránit. Podobně přechodná porucha řeči, hybnosti nebo citlivosti na polovině těla může signalizovat nebezpečí. V každém případě jsou uvedené příznaky důvodem k okamžité návštěvě lékaře,“ varuje Kalina.

 

 

Nebezpečí č. 3: Nitrolební žilní trombóza

 

Velmi silným rizikovým faktorem je kouření u mladých lidí ve věku mezi 15 a 45 lety, kteří mají vrozené zvýšení krevní srážlivosti. „Jedná se o tzv. trombofilní poruchu, nejčastěji Leidenskou mutaci. Kombinace této poruchy, hormonální antikoncepce, kouření a obezity zvyšuje pravděpodobnost vzniku cévní mozkové příhody zhruba 3000krát!“ upozorňuje Kalina „V této věkové skupině je častý velmi specifický typ příhody, kdy se žilní systém odvádějící krev z mozku uzavře krevní sraženinou – jde o intrakraniální (nitrolební) žilní trombózu. Výsledkem je nedokrevnost a otok mozku a z toho plynoucí nitrolební hypertenze, která za určitých okolností může vést k oslepnutí.“

 

Podle Kaliny je u mladých lidí bez trombofilní poruchy tento typ příhody velmi vzácný. Poruchu lze odhalit vyšetřením trombofilních markerů – jde o soubor genetických a biochemických testů. V některých zemích jsou tyto testy hrazeny ze zdravotního pojištění před nasazením hormonální antikoncepce. Pokud testy ukážou, že vyšetřovaná žena má dispozici k vyšší srážlivosti, volí se jiná antikoncepční metoda.

 

Co přináší nový protikuřácký zákon, to prozradí prof. MUDr. Vítězslav Kolek, předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP a České aliance proti chronickým respiračním onemocněním a advokátka Dagmar Raupachová.

 


Nebezpečí č. 4: Migréna

 

Dalším neurologickým zdravotním problémem, u nějž kouření hraje významnou roli, jsou bolesti hlavy. „Nejde o známý fenomén ‚po tahu‘, kde jde o kombinaci více toxických a režimových faktorů, ale o specifický vliv kouření samého. Kouření může provokovat různé typy bolestí hlavy, ale nejčastěji se uplatňuje při provokaci migrenózních záchvatů, jejichž frekvence se při abstinenci může výrazně snížit. Migrénou trpí daleko častěji ženy a uplatňují se při ní hormonální a dědičné vlivy,“ popisuje primář Kalina.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete přestat kouřit? Využijte menstruační cyklus
ŠOK! Kouření cigaret je i prospěšné! Odborníci odhalili jeho 5 výhod
6 největších mýtů o odvykání kouření

 

Nebezpečí č. 5: Deprese

 

Velké množství studií, které proběhly po celém světě, i analýza výsledků téměř 4 000 pacientů Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK prokázala zmírnění depresivních příznaků, když pacient přestal kouřit. Toto zjištění je zcela v souladu se závěrem rozsáhlé analýzy G. Taylor z roku 2014, že zanechání kouření je spojeno se snížením míry úzkosti, deprese a stresu a vede ke zvýšení přítomnosti pozitivní emotivity a kvality života ve srovnání s těmi, kdo nadále kouří.

 

„V této rozsáhlé skupině našich pacientů došlo po úspěšném zanechání kouření ke statisticky významnému poklesu symptomů deprese. Zlepšení deprese bylo nejvýraznější právě u skupiny pacientů, kteří měli nejvíce příznaků deprese na počátku léčby,“ doplňuje MUDr. Lenka Štěpánková, Ph.D., z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

 

Po cigaretě se kuřákovi zvýší hladina stresových hormonů. Vyplavení dopaminu znamená krátký příjemný pocit uvolnění, ale pak se nálada opět zhoršuje. Přes 50 % kuřáků, kteří jsou zároveň psychiatrickými pacienty, by raději žilo bez cigaret.

 

„Kouření tabákových výrobků je hlavní odstranitelnou příčinou nemocnosti a předčasných úmrtí v současném světě, a proto věnujeme v posledních desetiletích metodám a dostupnosti léčby závislosti na tabáku stále více pozornosti,“ uvádí doc. MUDr. Martin Anders, Ph.D., z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK. Mezi pacienty trpícími psychickým onemocněním bez ohledu na typ se vyskytuje vysoké procento kuřáků. Tito pacienti zároveň vykouří v průměru více cigaret než ostatní kuřáci, jsou více závislí na nikotinu a častěji i na dalších drogách. Problém závislosti na nikotinu mezi psychicky nemocnými je tedy všeobecně známou a klinicky nesmírně významnou záležitostí.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

karlosvelky 19:38 08.11.2017
u vzp jsem neměl takový příspěvěk na to, abych skončil s kouřením...využívám příspěvěk o oborovky, ke které jsem přešel, přidává až 4 tis. Proplací tyto terapie a příspívají na různé náplasti atp.
Judita 17:15 03.11.2017
Já se snažila všmožně s kouřením přestat,ale bohužel bez výsledků a spíše jsem upadala do depresí...nakonec mě pomohla až odvykačka na kterou mě přiměl program STOP kouření u Ozp kde nabízí příspěvek až 4 tisíce neváhala jsem a okažitě se přihlásila na ovykačku. Tam mě dá se říct opravdu zachránili teď se citím jako nový člověk. Opravdu pokud už nevíte jak dál doporučuji nebát se a jíz na odvykačku!
Ivana 10:18 07.06.2017
Nejlepší je přestat kouřit okamžitě a nic si nenamlouvat, včera bylo pozdě. já přestal tak na desátý pokus až s programem od mé zdravotní pojišťovny ozp "Stop Kouření" díky tomu jsem přestal a mohu vřele doporučit.