Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Epidemie spalniček zasáhla Českou republiku rychle a nečekaně. Proti této nemoci se začalo očkovat již v roce 1969, a proto byla z našeho území téměř vymýcena. I přesto ale počet nemocných rapidně stoupá a každý den přibydou další dva nově nakažen...

Spalničky: Co jsou zač a jak se před nimi bránit?

Zvýšený výskyt spalniček
zdroj: Thinkstockphotos Zvýšený výskyt spalniček
aktualizováno 05.03.2019, 00:00 | 05.03.2019, 00:00 | Karolína Šimečková

Epidemie spalniček zasáhla Českou republiku rychle a nečekaně. Proti této nemoci se začalo očkovat již v roce 1969, a proto byla z našeho území téměř vymýcena. I přesto ale počet nemocných rapidně stoupá a každý den přibydou další dva nově nakažení jedinci. Dokážete spalničky poznat včas?

Spalničky se řadí mezi vysoce nakažlivá virová onemocnění přenášená přímým kontaktem a kapénkovou infekcí. Stačí jakýkoli kontakt s nakaženým či kontakt s věcí, na kterou předtím nakažený sahal, a může dojít k přenosu.


Po vniknutí viru do vašeho organismu se usazuje v dýchacím ústrojí, začíná napadat buňky a rozšiřovat se i do ostatních orgánů. První příznaky nastupují po deseti dnech.

 

Spalničky nejčastěji postihují děti od 4-5 let anebo neočkované dospělé. Naštěstí je můžete mít jen jednou. Po prodělání tohoto onemocnění vám zůstává celoživotní imunita a jste tedy proti spalničkám chráněni.

 

Spalničky - ilustrační foto - 2
(Foto: TV Nova)


Příznaky a průběh nemoci


Deset dní od infekce virem spalniček se u pacienta projeví první symptomy: horečka, někdy až kolem 40°C, silný kašel a rýma. V ústní dutině se začnou objevovat bílé „flíčky“ se zarudlým okolím, tzv. Koplikovy skvrny. Dalším symptomem jsou zarudlé a podrážděné spojivky, které silně slzí a pálí. Čtvrtý den se vyrážka postupně rozšiřuje, nejprve na oblast za ušima, následně po obličeji, a poté postupuje na krk, trup a končetiny (shodně také pak postupně ustupuje). Při běžném průběhu nemoci zmizí vyrážka přibližně do týdne.


Inkubační doba


Pacient je nakažlivý už třetí den po vniknutí viru do těla (tj. týden před projevení prvních příznaků) a zůstává jím až do rozšíření vyrážky po celém těle. Celkem tedy deset dní.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Praktický průvodce očkováním. Kdy musíte s dítětem k lékaři?
Očkování proti rakovině děložního čípku? Vyplatí se klidně i po třicítce
Strašák jménem meningokok: 14 zásadních otázek, na které musíte znát odpověď!


Léčba


Léčba spalniček se v mnohém podobá léčení jakékoli obyčejné chřipky. Pacient to holt musí „vyležet“, pít hodně tekutin a co nejméně chodit na sluneční světlo. Vyhnout by se měl i nadměrnému záření z televize, počítače či telefonu.
 

TIP: Rada našich babiček je podávat nemocnému velké množství vitamínu A (např. mrkev), který údajně pomáhá při průběhu nemoci.

 


Prevence


I přesto, že jsou spalničky vesměs banální onemocnění, ze kterého se naše tělo dokáže v drtivé většině dostat samo, je nutné být obezřetný a ideálně absolvovat očkování, které je jedinou účinnou prevencí. V několika málo případech se u tohoto onemocnění vyskytly komplikace jako zápal plic, zánět středního ucha, bronchitida, laryngitida nebo encefalitida (zánět mozku). Proto zde platí heslo „čím dřív, tím líp“ a zajít na očkování v co možná nejbližší době.
 

Máte vy nebo někdo z vašeho okolí zkušenosti ze spalničkami? Podělte se o ně v komentářích.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře