Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nízké teploty s sebou bohužel v mnoha městech přinášejí i potíže s inverzí. Potíže přitom nepřináší pouze astmatikům.

Špatně se vám v zimě dýchá? Známe důvod i řešení – bez léků!

Nachlazení
zdroj: Getty Images Nachlazení
aktualizováno 14.01.2019, 16:32 | 14.01.2019, 16:32 | doma.cz

Nízké teploty s sebou bohužel v mnoha městech přinášejí i potíže s inverzí. Potíže přitom nepřináší pouze astmatikům.

Inverze je stav, při kterém se studené teploty drží u země a jsou doprovázeny nízkou oblačností a mlhou. Inverze nejčastěji vzniká během zimních měsíců a trvá několik dní. Během této doby se ve vrstvě vzduchu nad zemí hromadí všechny zplodiny z aut a komínů, které jsme nuceni dýchat.

 

Co vás ohrožuje?

 

Vysoké procento prachu v ovzduší ničí plíce a srdce. Smog s velkým množstvím popílku snadno putuje prostřednictvím škodlivých plynů do nitra plic. U pacientů s chronickými záněty dýchacích cest tak dochází ke zhoršování jejich stavu. Lidé si většinou stěžují na zhoršené dýchání, pálení očí a na pocity spojené s úzkostí. Smog má výrazný vliv i na sníženou obranyschopnost organismu.

 

Nebezpečí inverze se týká hlavně lidí s chronickými dýchacími potížemi. Těch je v ČR odhadováno na 700 000 až 800 000. Pobyt venku by měli omezit také lidé se srdečním onemocněním, či starší lidé a samozřejmě malé děti.

 

 

Prevence je základ

 

Základem úspěšné léčby je prevence. Spolu se správnou léčbou dokáže výrazně zlepšit kvalitu života. A u astmatiků to platí dvojnásob. Základní opatření by měla být učiněna už v nejmladším dětském věku, ba dokonce již před narozením dítěte. Tato opatření mohou ovlivnit vývoj imunitního systému dítěte a zabránit tak vzniku onemocnění. Mezi nejdůležitější zásady v těhotenství patří nekouřit a v posledních 3 měsících se snažit vyhýbat kontaktu s rizikovými faktory. Po narození by se dítě především nemělo dostávat do styku s cigaretovým kouřem a mělo by se dbát, aby žilo v bezprašném prostředí. Protiprachový režim spočívá v odstranění takových věcí, které v domácnosti lapají prach. Mezi tzv. lapače prachu patří zejména závěsy, záclony, koberce a čalouněný nábytek.

 

Nedostatečná léčba astmatu může mít i smrtelné následky. To je alarmující i kvůli zjištění, že až 200 tisíc lidí ani neví o tom, že astmatem trpí. Astma je nutné včas diagnostikovat a léčit, zejména také proto, že nejohroženější skupinou jsou děti. U dětí se prevalence astmatu odhaduje mezi 10 - 12 %.


„Pokud je astma pod kontrolou, je nemocný schopen vést plnohodnotný život. Jako prevenci doporučuji celoživotní zdravý životní styl, pohyb a redukci hmotnosti u obézních osob. A samozřejmě také nekuřáctví,“ říká profesor Petr Pohunek, ředitel České iniciativy pro astma a dodává: „Moderní léky a především podchycení nemoci včas vedlo k tomu, že se snížil počet lidí, kteří na astma umírají.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vyrobte si domácí bonbony proti kašli, stoprocentně přírodní
Trápí vás kašel? Asi užíváte špatné léky, poradíme, jak léčit sebe i celou rodinu
Vždyť jen kašle… U dětí to nepodceňujte!

 

Okamžitou úlevu přinese inhalace

 

Pravidelné inhalování jednou denně po dobu 10 - 15 minut pomáhá předcházet nemocem a dýchacím potížím. „Při potížích doporučuji zvlhčování sliznice aerosolovou terapií pomocí kompresorových inhalátorů. Mohou pomoci i při virových respiračních nemocech, při alergických příznacích z horních cest dýchacích nebo některých zánětech. Účinky inhalace nastupují rychle a mohou pomáhat dětem i dospělým,“ vysvětluje Prof. MUDr. Petr Pohunek. K inhalacím lze využívat i minerální vody, na dýchací cesty dobře poslouží například Vincentka.

 

Zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny či nečistoty. Inhalace je šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí. Urychluje často léčbu běžných respiračních infekcí a snižuje tak riziko případných komplikací. Používání inhalátoru při prvních příznacích nachlazení zabrání propuknutí onemocnění do těžšího stadia a tím sníží i riziko nezbytnosti nasazení antibiotik. Na rozdíl od celkového podávání léků ústy, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách, tedy přesně tam, kde je to třeba.

 

Anketa
Jak se vám v zimě dýchá?
 


Dlouhodobé potíže? Ulevte si v lázních


Dlouhodobě se se špatnou smogovou situací pere zejména sever Moravy a Slezsko a Praha. Smogová situace je kromě znečištění ovzduší dopravou a průmyslem způsobena i dlouhou přetrvávající inverzí, kdy nesněží, nefouká a hodně mrzne. Ve dnech, kdy se nedá dýchat v místě vašeho bydliště, když je inverze a vzduch plný jedovatých částic, neváhejte a máte-li tu možnost, zkuste na chvíli ulehčit organismu například v lázních, či na horách. Samozřejmě ne v ledajakých, ale takových, kde je čistý vzduch.


Určitě stojí za to udělat si výlet do Nízkých nebo Vysokých Tater, z tuzemských lázní se nejčistčím ovzduším mohou dlouhodobě pochlubit lázně Karlova Studánka, Lázně Luhačovice nebo Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku. Zdejší vzduch příznivě působí na dýchací cesty a podporuje jejich léčbu. Právě léčba dýchacího ústrojí je hlavní náplní zdejších lázní, i když ji dobíhá léčba pohybového aparátu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře