Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zuby jsou výkladní skříní každého z nás. Návštěva zubaře nebývá zážitkem, na který bychom chtěli často vzpomínat. Pečovat o zdravý chrup je proto nutné už od útlého dětství. Poradíme vám, jak se co nejsvědomitěji starat o zuby vašich ratolestí.

Správná péče o zuby: Jak na mléčné i zuby teenagerů?

Péče o zuby
zdroj: Getty Images Péče o zuby
aktualizováno 22.02.2019, 00:03 | 22.02.2019, 00:03 | doma.cz

Zuby jsou výkladní skříní každého z nás. Návštěva zubaře nebývá zážitkem, na který bychom chtěli často vzpomínat. Pečovat o zdravý chrup je proto nutné už od útlého dětství. Poradíme vám, jak se co nejsvědomitěji starat o zuby vašich ratolestí.

Péče o chrup vlastně začíná ještě před prvním zoubkem. Kousátka pro nejmenší jsou vhodným prostředkem pro vývoj dutiny ústní. Matky by si měly pořídit speciální silikonový kartáček, který se navléká na prst. Ve chvíli, kdy je první zoubek na světě, přichází čas pro klasické kartáčky.

 

„O správném kartáčku pro děti rozhoduje především velikost hlavičky, délka rukojeti a měkkost vláken. Kartáček pro nejmenší se liší od toho, který používají školáci,“ říká David Fučík ze společnosti Spokar. Pro děti je obzvlášť důležité používat kartáčky s jemnými vlákny.

 

Kartáčky do tří let: Po šestém měsíci, kdy dítě už neleží na zádech, ale vydává se pohybově poznávat okolní svět, jsou nejvhodnější kartáčky s malou hlavičkou a menšími a velmi jemnými vlákny. Rukojeť kartáčku by měla být dlouhá, aby se na ni vešla kromě vaší ruky i ruka vašeho roztomilého dítěte.

 

Kartáčky pro děti do šesti let: Ve třech letech se může přejít na elektrický zubní kartáček, se kterým bude čištěním zubů zábavnější a zároveň efektivnější. Děti mají zoubky i dásně citlivější, proto by kartáček měl mít měkčí štětiny. Kolem čtvrtého roku dítě je čas na přechod k jinému typu kartáčku. Mléčné zoubky už jsou kompletní a ústní dutina je mnohem větší. Je tedy možné vybrat větší hlavičku kartáčku. Nezapomeňte na větší rukojeť, protože stále je občas nutné dětem dočišťovat jejich zuby.

 

Čištění zubů
(Foto: Getty Images)

 

Kartáčky pro školáky: Neodolatelnému úsměvu pomohou kartáčky s většími hlavičkami, stále by ale měly obsahovat měkká vlákna. Od 10 až 12 let už mohou děti začít používat elektrické kartáčky pro dospělé. V takovém případě se doporučuje sáhnout po jemné hlavici pro citlivé zuby, která usnadní přechod z dětského elektrického kartáčku. Některé značky však nabízejí i atraktivní varianty elektrických kartáčků pro juniory a teenagery.

 

Kartáčky pro teenagery: Mnohem více je zajímá barva i design, nechte je, ať si vyberou sami, budou mít ke kartáčku lepší vztah. V kurzu jsou elektrické kartáčky propojené s mobilními aplikacemi, které dělají z rutiny zábavnější činnost. Sonický elektrický kartáček usnadní čištění, a perfektně vyčištěných zubů pomocí něho dosáhnete za kratší časový úsek.

 

Naše tipy:

 

Péče o zuby
(Foto: Archiv firem)


* Dětský zubní kartáček Spokar (23 Kč, prodává spokar.com). Je osazený extra měkkými vlákny s precizně zaoblenými konci, která účinně odstraňují zubní plak a jsou šetrná k dásním. Ergonomicky tvarované držadlo bez měkkých částí umožnuje dětem přirozené držení a snadnou kontrolu kartáčku při čištění.
 

* Elektrický zubní kartáček Oral-B Stages Kids Ledové Království (499 Kč, prodává mall.cz). Tento elektrický zubní kartáček má extra měkká vlákna pro malá ústa a je kompatibilní s aplikací Oral-B Disney Magic Timer, která udělá z čištění zábavu a pomůže dodržet lékaři předepsaný čas čištění.

 

* Dětská zubní pasta Urtekram Tutti Frutti (75 ml, 105 Kč, dostupná v síti hypermarketu Globus). BIO a veganská ovocná pasta díky obsahu přírodní křídy čistí chrup i celou ústní dutinu, zatímco výtažky z Aloe vera a heřmánku působí protizánětlivě a hojivě. Obě bylinky eliminují výskyt zánětu a léčí případně podráždění či zanícení, působí proti vzniku zubního kamene a regenerují drobná poranění jakou jsou afty.

 

* Designový hybridní sonický zubní kartáček Foreo ISSA 2 v mužné půlnoční černi (4490 Kč, prodává foreo.com nebo duglas.cz). Technologie Sonic Pulse v kombinaci s 3D flexibilní hlavou kartáčku vám při intenzitě až 11000 pulzací za minutu umožní perfektně odstranit zubní plak a předcházet vzniku zubního kamene a kazů. Zároveň je ale šetrný k citlivým dásním, které silikonové štětiny jemně masírují, a nenarušují zubní sklovinu. Na jedno nabití vydrží o váš chrup pečovat po celý rok.

 


ČTĚTE TAKÉ:

Desatero pro bělostný úsměv! Co škodí kráse vašich zubů?
Proč se nám tolik kazí zuby? Zjištění vědců vás dostane!
Zuby jako obraz našeho zdraví! Co všechno o něm prozradí? 

 

Pozor na tvrdost, techniku i čas

 

Obecně není dobré mít příliš tvrdý kartáček. „Ten může při špatné manipulaci podráždit dásně a poškodit zubní sklovinu. Naopak velmi měkký kartáček potřebuje precizní techniku a dostatek času k řádnému vyčištění, proto je pro část pacientů také nevhodný,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Měkké kartáčky nechte malým dětem, pro většinu teenagerů a dospělých je lepší kartáček střední nebo tvrdý – nejlépe vám poradí váš zubní lékař a dentální hygienistka. Pokud si zuby čistíte spíše tvrdším kartáčkem, tak ho držte jako tužku, nebudete tolik tlačit, jako když kartáček držíte pevně v pěsti.

 

Všeho moc škodí a při čištění zubů to platí také. Pokud se o zuby postaráme správně ráno a večer po dobu dvou minut, stačí to. „Pokud mají lidé potřebu si vyčistit zuby po každém jídle, tak je dobré použít měkčí kartáček a je lepší chvilku počkat, než se ustálí pH v ústech,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek. Zvláště časté čištění zubů po konzumaci kyselých potravin také není vhodné. Například ovoce obsahuje kyseliny, které leptají zubní sklovinu, a následné čištění naopak zubům spíše uškodí.

 

Čištění zubů
(Foto: Oral-B)

 

Investujte do dobrého kartáčku, nitě a mezizubních kartáčků a osvojte si dobrou techniku čištění. „Dobré je čistit systematicky, abychom nevynechali žádné místo,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek. Dvakrát ročně ji doplňte dentální hygienou a samozřejmě preventivní kontrolou u zubního lékaře. Na dentální hygienu můžete brát své děti již od brzkého věku, aby se seznámily s prostředím a naučily se základní techniku čištění. „Pokud lékař vidí v čištění dětí nedostatky, je možné je poslat na dentální hygienu v jakémkoli věku. Limitujícím faktorem je jejich schopnost většinou spolupráce. U nás chodí děti na čištění zubů často i od 4 až 5 let, říká MDDr. Ondřej Šrámek.


Jak se staráte vy, tak se budou starat vaše děti


Stav chrupu dítěte jde ruku v ruce se stavem chrupu rodičů. Nikoli však v důsledku dědičnosti zubního kazu a parodontózy, ale v důsledku „dědičnosti“ přístupu k péči o zuby. „Mnozí rodiče si myslí, že zubní kazy se dědí jako nemoc, to ale prakticky nejde. Příčinou zubního kazu je především zubní plak, který je nutné pravidelně odstraňovat. Důležitou roli při vzniku zubního kazu hraje i frekvence přítomnosti cukru v jídelníčku,“ upozorňuje zubní lékařka MUDr. Hana Zallmannová, ředitelka Českého zeleného kříže a projektu Dětský úsměv.


Základem pro úspěch v péči o zuby dítěte jsou správné informace a dostatek motivace rodičů pro důslednou péči o jejich vlastní zuby. Nejvíce jsou četností čištění zubů rodičů ovlivněni mladší školáci, tedy děti mezi 6 a 11 lety.

 

Otec a dcera
(Foto: Getty Images)


Ohlídejte jim jídelníček

 

Na zdraví zubů a dutiny ústní má zásadní vliv pravidelné a důkladné čištění zubů, ale také strava a pitný režim – zubům velice škodí sladkosti včetně sladkých nápojů, zejména konzumovaných před spaním a během noci. Pro vznik zubního kazu není až tak podstatné množství cukru jako frekvence jeho přísunu, proto je lepší sníst nebo vypít něco sladkého najednou, než mlsat průběžně celý den. Kolové nápoje a další limonády, které jsou sladké a kyselé zároveň, způsobují kromě rizika zubního kazu také eroze zubů (rozpouštění zubní skloviny).

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře