Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Poradíme vám, jak ho nejlépe odstranit a čeho se vyvarovat v každodenní péči.

Stop zubnímu kameni: Co vám od něj skutečně pomůže?

Úsměv
zdroj: Getty Images Úsměv
aktualizováno 04.02.2019, 16:47 | 04.02.2019, 16:47 | doma.cz

Poradíme vám, jak ho nejlépe odstranit a čeho se vyvarovat v každodenní péči.

Stále více lidí trápí nehezký zubní kámen, který nejen že vizuálně kazí náš úsměv, ale také podporuje vznik paradentózy, přispívá ke vzniku zubního kazu a ve vážnějších případech může způsobit i ztrátu zubu.

 

Zubní kamen je jednoduše řečeno ztvrdlý zubní plak. Kámen vzniká usazením iontů kalcia ze sliny do měkkého zubního plaku. Plak vzniká způsobením bakterií, které metabolizují cukry z potravy. Správné a důkladné čištění našeho chrupu by mělo být základ veškeré dentální péče.

 

Anketa
Máte problém se zubním kamenem?
Hlasovalo 47 lidí
 


Nezapomínejte na mezizubní prostory


Myslete především na předepsaný, stíravý pohyb od dásní ke konci zubu, který vám pomůže dostranit plak z celé plochy zubu, ale nezatěžuje dásna. Mezizubní prostory pomůže vyčistit speciální mezizubní kartáček, jednosvazkový kartáček, v hůře dostupných místech zubní nit, moderně můžete čistit i proudem vody za pomoci airflossové zubní sprchy.

 

Péče o zuby
(Foto: Getty Images)


Inovujte


Kartáček si kupte s menší hlavou a všemi štětinami stejně dlouhými, aby stíral pěkně z celé plochy zubu rovnoměrně. Pravidelně kartáček také vyměňujte. Ideální doba je jednou za měsíc, nejdéle by vám měl doma vydržet tři měsíce. I když i po delší době drží tvar, je plný neviditelných bakterií, které snižují účinnost dentální hygieny. Výměna kartáčku se doporučuje také po každé nemoci, kdy by v něm mohly zůstat nežádoucí viry či bakterie, které pak zatěžují imunitu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Desatero pro bělostný úsměv! Co škodí kráse vašich zubů?
Zuby jako obraz našeho zdraví! Co všechno o něm prozradí?
Proč se nám tolik kazí zuby? Zjištění vědců vás dostane!


Víte, co jíte


Pokud si budete každý den zuby dobře čistit, tak kámen nemá šanci. Dobré je také omezit konzumaci potravin bohatých na cukry. Ty jsou hlavní potravou bakterií, které podporují tvorbu kazu, ale také usazování zubního kamene.

 

U zubaře
(Foto: Getty Images)


Na domácí triky raději zapomeňte


Mnoho lidí si od zubního kamene pomáhá „zaručenými“ radami, jako je například rozpouštění kamene kyselinou citronovou či přikládáním plátků citrusových plodů apod. „Tyto činnosti mohou být škodlivé a zdravotně nebezpečné. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abyste je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáte sklovinu, a následně tím pak nevratně poničíte chrup,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Příliš bezpečné není také bez odborného „dozoru“ používat speciální zubní škrabky. Jsou velmi ostré a při nevhodné manipulaci si můžete ve sklovině vytvořit vrypy, do kterých se následně bude zubní kámen usazovat mnohem snadněji.


Rýpání u zubaře vás děsí


Zubní kámen nejlépe odstraní specialista na pravidelné zubní hygieně, která by měla být minimálně jednou za rok. U lidí, kteří trpí na častý zubní kámen, je vhodné chodit i 2x do roka. „Odborníci nejčastěji k odstranění kamene používají mechanické prostředky jako ruční škrabku scaler, kyretu, nebo ultrazvukový přístroj. Na dočištění kamene se používají speciální leštící pasty či airpolishing, který zuby vyhladí a preventivně působí proti usazování kamene nového,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek. Pokud si navyknete k odborníkům chodit pravidelně, velké nánosy kamene se vám nestihnou vytvořit a preventivní kontrola nebude představovat obvyklá muka.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře