Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Děti jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu, proto je pořízení sedačky do auta velmi zodpovědný úkol.

Test dětských autosedaček: Uškodí i zbytečná chemie

Cestování s dětmi
zdroj: Profimedia Cestování s dětmi
aktualizováno 27.10.2018, 00:00 | 27.10.2018, 00:00 | / doma.cz/dTest

Děti jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu, proto je pořízení sedačky do auta velmi zodpovědný úkol.

Dobrým rádcem pro výběr kvalitní autosedačky mohou být i spotřebitelské testy. Tentokrát zkontroloval nezávislý test 12 dětských zádržných systémů různých hmotnostních i velikostních skupin. Dvě sedačky propadly kvůli obsahu škodlivých látek.

 

Základem testování je zkouška bezpečnosti při simulované autonehodě. V laboratorních podmínkách experti měří riziko poranění dítěte při čelním nárazu v rychlosti 74 km/h a při bočním nárazu v rychlosti 27 km/h. Ochrana proti zranění se testuje s různě velkými figurínami ve všech variantách, v jakých je možné sedačku nainstalovat. „Při nárazových zkouškách se ukázalo, že většina nově testovaných autosedaček je bezpečná,“ komentuje výsledek testu Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

 

Tipy pro správný výběr autosedačky:


- Při nákupu si ověřte, že byla sedačka homologována, zvláště důležitá je přítomnost značky R44-04 (nejlépe) nebo R44-03.


- Vyhněte se nákupu již použitých sedaček – nevíte, v jakém stavu se sedačka skutečně nachází a zda nebyla poškozena při autonehodě.


- Při výběru jsou rozhodujícími údaji hmotnost a velikost dítěte. Rozhodně nekupujte příliš velkou sedačku proto, aby vám vydržela déle.


- Pro novorozence jsou nejvhodnější tzv. vajíčka, ve kterých dítě téměř leží.
 

- Pokud máte větší děti, vyvarujte se jednoduchých podsedáků bez zádové opěrky a vždy používejte sedačky s opěradly.


- Vybírejte sedačky s dobře označenými příchytkami na bezpečnostní pásy, které brání špatnému vedení pásu při poutání dítěte.


- I ta nejbezpečnější autosedačka neobstojí v případě špatného upevnění do auta. V případě, že kupujete sedačku se systémem isofix, ujistěte se, že je univerzální. Jestliže tomu tak není, ověřte si, že je kompatibilní s vaším automobilem.

 

„Problém byl ovšem v chemickém složení potahů. U dvou autosedaček jsme dokonce našli škodlivé látky,“ komentuje odbornice. Části sedaček, které mohou přijít do styku s dítětem, jsou testovány na přítomnost toxických chemických látek. Sledují se polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), ftaláty, zpomalovače hoření, fenoly, organocínové sloučeniny, těžké kovy a formaldehyd.

 

Dětská autosedačka
(Foto: oficiální zdroj)

 

„Nejvyšší zamoření PAH jsme detekovali u modelu Jané Koos i-Size, zpomalovače hoření obsahoval model Graco Turn2Reach. V sedačce Osann I-Max SP Isofix Ferrari jsme našli rozpouštědlo tributoxyethylfosfát,“ říká Hana Hoffmannová a dodává: „Špatné hodnocení obsahu nežádoucích látek nemusí nutně znamenat, že by daná sedačka představovala pro dítě bezprostřední zdravotní riziko.“ Ale je třeba věnovat mu přesto pozornost.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak cestovat s malými dětmi? Psychologové radí
Jaká jste matka? Dítě na obrázku ohrožuje 11 věcí - najdete je všechny?
Dítěti na obrázku jde o život! Poznáte, co je špatně?

 

Jakýkoliv obsah potenciálně nebo prokazatelně škodlivých látek je nežádoucí zejména u výrobků pro děti. Účinky různých nežádoucích látek, kterým je organizmus denně vystavován, se nasčítají a mohou vést ke zdravotním komplikacím.


Kompletní výsledky testu dětských autosedaček vyjdou v listopadovém vydání časopisu dTest. Do konce října jsou volně přístupné i na webu dtest.cz.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře