Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Cukrovka patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby. Na světě žije 387 miliónů diabetiků, v České republice se s tímto problémem v současnosti potýká téměř jedna desetina obyvatel! Bohužel i přes tak obrovský počet pacientů je pro nás tato pro...

Trápí vás vysoký tlak? Mohlo by to být i neodhalenou cukrovkou

Doktor měří pacientce tlak - ilustrační
zdroj: Profimedia Doktor měří pacientce tlak - ilustrační
aktualizováno 16.03.2017, 00:09 | 16.03.2017, 00:09 | doma.cz

Cukrovka patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby. Na světě žije 387 miliónů diabetiků, v České republice se s tímto problémem v současnosti potýká téměř jedna desetina obyvatel! Bohužel i přes tak obrovský počet pacientů je pro nás tato problematika většinou stále velkou neznámou. Málokdo například ví, že cukrovka a vysoký krevní tlak jdou zpravidla ruku v ruce.

U diabetiků je výskyt vysokého tlaku mnohem častější než u lidí, kteří nejsou touto chorobou postiženi. U diabetika 1. typu může po zjištění nemoci zůstat tlak krve v rozmezí normálních hodnot až do té doby, než s rozvojem komplikací dojde k postižení ledvin, kdy zhoršení jejich funkcí urychluje i zvýšení krevního tlaku.

 

U diabetu 2. typu se často stává, že je pacientovi diagnostikována hypertenze dříve, než lékař zjistí, že trpí i cukrovkou. U tohoto typu diabetu se vysoký krevní tlak objevuje velice často a obvykle souvisí i s nadváhou, nedostatkem pohybu a věkem pacienta. „Většina nemocných cukrovkou trpí takzvaným diabetem 2. typu (dříve se také říkalo cukrovka vyššího věku). Toto onemocnění je spojeno nejen s nedostatečnou produkcí inzulínu ve slinivce, ale také s nedostatečnou citlivostí tkání na inzulín, tzv. inzulínovou rezistencí. A tu pravidelně provází také zvýšení krevního tlaku. Proto většina pacientů s cukrovkou má také zvýšený krevní tlak,“ dodává Doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. Vysoký krevní tlak u diabetiků ztrojnásobuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční a zdvojnásobuje riziko úmrtí a cévní mozkové příhody.

 

Jak dostat krevní tlak do normy?

 

„Vysoký krevní tlak u pacientů s diabetem výrazně zvyšuje riziko cévních komplikací, a proto je u nemocných s cukrovkou a hypertenzí nutné krevní tlak snížit,“ uvádí Michal Vrablík. Ke snížení krevního tlaku se obecně doporučuje dodržovat zásady zdravého životního stylu, u pacientů s cukrovkou je pak ve většině případů nutné nasadit i další léčbu.

 

Cukrovka, diabetes
(Foto: Profimedia)

 

„Principy zdravého životního stylu pomáhají snížit krevní tlak i v této situaci, ale velká většina pacientů musí současně užívat léčbu. Dosažení uspokojivé kontroly krevního tlaku je nezbytným předpokladem úspěchu prevence nebo oddálení onemocnění cév a srdce, které se u diabetiků s hypertenzí vyskytuje pravidelně,“ doplňuje kardiolog Michal Vrablík.

 

Kontrola krevního tlaku v pohodlí domova

 

V současné době i nadále představuje hlavní problém skutečnost, že krevní tlak je dostatečně kontrolován asi jen u jedné třetiny diabetiků s hypertenzí. Pravidelná kontrola krevního tlaku by se měla stát součástí života všech cukrovkářů. Ideálním řešením je domácí kontrola krevního tlaku (tzv. selfmonitoring). „Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů, které jsou uživatelsky příjemné a na výsledky měření se lze spolehnout,“ dodává kardiolog Michal Vrablík.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vysoký nitrooční tlak může vést ke slepotě
Máte vysoký tlak? Zkuste méně solit
10 tipů pro boj s vysokým krevním tlakem

 

ZÁSADY SPRÁVNÉHO MĚŘENÍ TLAKU


• Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
• Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
• Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
• Tlak měřte vždy na stejné paži.
• Evropská společnost pro hypertenzi zpočátku doporučuje měření po dobu 7 dní, dvakrát ráno a dvakrát večer. Z těchto hodnot následně vypočítat ranní, večerní a celkový průměr (to vše bez prvního dne).
• Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

eva 16:12 24.04.2017
I já bojuji s cukrovkou. Snažím se žít zdravě-pohyb, strava. I tak se nevyhnu inzulínu, ale jeho dávky si snižuji díky Gurmaru DiaMizinu. Nemusím si jej píchat tak často, takže super. At mamka zkusí
Uršula 07:54 11.04.2017
Můj otec má vysoký tlak a bere léky...mamka zas cukrovku II. typu...vzhledem k rodinné anamnéze dbáme aspoň na zdravý jídelníček a výživové doplňky.. nejsme moc na ryby, a tak důležité omega 3 mastné kyseliny doplňujeme buď ořechy nebo Maxicorem - což je výtažek z oleje mořských ryb.. A konečně je lepší počasí, a tak každý den aspoň krátká procházka jen prospěje :))