Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto je v plném proudu a teplé počasí doslova vybízí k venkovním aktivitám. Co by to totiž bylo za prázdniny bez válení se u bazénu, večerních grilovaček a víkendových projížděk na kole nebo na motorce. Muži by si ovšem na sluneční paprsky a nadmě...

V létě pozor na spermie! Přehřátí krade šanci na miminko

dovolená u moře
zdroj: Getty Images dovolená u moře
aktualizováno 14.07.2019, 00:00 | 14.07.2019, 00:00 | doma.cz

Léto je v plném proudu a teplé počasí doslova vybízí k venkovním aktivitám. Co by to totiž bylo za prázdniny bez válení se u bazénu, večerních grilovaček a víkendových projížděk na kole nebo na motorce. Muži by si ovšem na sluneční paprsky a nadměrné horko měli dát dobrý pozor, především pokud se s partnerkou chtějí brzy začít snažit o miminko.

Dlouhodobé a opakované vystavování vysokým teplotám může totiž u spermií snížit jejich pohyblivost, množství i kvalitu. A než se stihne vytvořit nová „várka“ mužských pohlavních buněk, uplyne zhruba 70 dní. Jestliže vám tedy letní dovolená přijde jako ideální příležitost ke zplození potomka, odborníci upozorňují na aktivity, kterým se během veder raději vyhnout a na co se v rámci prevence zaměřit.

 

Sportujte v létě s mírou


Chcete dostat tělo v létě pořádně do formy? Pravidelný pohyb je samozřejmě důležitý, ale jako u ostatních věcí platí – všeho s mírou. Obzvlášť pokud je váš partner vášnivý cyklista, měl by si dávat dobrý pozor, kolik „v sedle“ stráví času. „Varlata jsou na malém sedátku utlačována, navíc jsou jízdou způsobována drobná mikrotraumata. S cyklistikou nebo i s jízdou na koni je lepší to příliš nepřehánět,“ doporučuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. z kliniky Repromeda.


ČTĚTE TAKÉ:

Snažíte se o miminko? Nejlepší sexuální pozice, aby to vyšlo!
Všechno, co jste netušili o spermatu!
Spermie nabudí kofein a ovulaci vyvolá orgasmus aneb 4 nejčastější mýty o početí

 

Ale ani aktivity vykonávané vleže nemusí být bez následků, pozor by si pánové měli dávat i na dobu strávenou opalováním u bazénu. Zejména, pokud ho tráví s notebookem v klíně! „Homeoffice“ u vody sice na první pohled vypadá jako splněný sen, ale pohlavní orgány vám takové zacházení rozhodně nepoděkují. Lepší je volit místo vsedě pod slunečníkem, počítač si dát na stůl a do bazénu nebo moře se chodit pravidelně ochlazovat.

 

Muž s notebookem
(Foto: Getty Images)Nechejte “je” dýchat


Módní trendy sice i v létě velí obepnuté kalhoty či kraťasy, které zvýrazní pracně vypracovanou postavu, z lékařského hlediska ale takové oblečení pro muže příliš vhodné není. V těsných kalhotách totiž dochází k přílišnému zahřívání varlat, a důsledkem toho může být špatné dozrávání pohlavních buněk. Stejný efekt mívá i dlouhé sezení na jednom místě, a to nejen při relaxu na pláži – myslet by na to měl váš protějšek i v práci nebo cestě na dovolenou. Sedavé zaměstnání nebo dlouhé řízení auta bez přestávek hraje do karet problémům se spermiemi. Proto je dobré si u všech těchto aktivit dopřávat pravidelné pauzy, aby došlo ke správné cirkulaci vzduchu a udržení nižší tělesné teploty v intimních partiích.

 

Grilování
(Foto: Getty Images)U grilu se raději střídejte


Problém se zahříváním platí i u grilování. To je sice oblíbenou letní aktivitou, kterou mají pod palcem nejčastěji muži, ale dlouhé a časté stání u rozžhaveného grilu nemusí být úplně bezpečné. Grily jsou většinou koncipované tak, že největší horko je právě v úrovni pasu. Kvůli tomu jsou varlata a spermie vystavena vysoké teplotě, což však není úplně žádoucí. Za standardních podmínek si totiž tato část těla udržuje teplotu o 2 až 4 stupně nižší než zbytek těla.


U grilu proto by proto každý muž, který se ještě plánuje stát otcem, měl stát jen tak dlouho, jak je nezbytně nutné nebo se v lepším případě s někým pravidelně střídat, abyste své spermie udrželi v bezpečí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře