Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hodně lidí má často tendenci házet vinu za své neúspěchy a životné prohry na druhé. Stává se i vám, že vaši špatnou náladu a rozmrzelost odnáší vaše nejbližší okolí a hned jak ze sebe dostanete vztek, tak vás začne mrzet, co jste řekly? Naučte se,...

Házíte svůj neúspěch na ostatní? Jak s tím přestat

obviňování
zdroj: Getty Images obviňování
aktualizováno 12.06.2019, 00:00 | 12.06.2019, 00:00 | doma.cz

Hodně lidí má často tendenci házet vinu za své neúspěchy a životné prohry na druhé. Stává se i vám, že vaši špatnou náladu a rozmrzelost odnáší vaše nejbližší okolí a hned jak ze sebe dostanete vztek, tak vás začne mrzet, co jste řekly? Naučte se, jak se tomu příště předejít a stát se spokojenější.

Výhodu máte v tom, pokud si své chování uvědomujete. Spoustu lidí si totiž nedokáže připustit, že by někdy někomu řekli něco špatného. Podle vlastního úsudku sami nikdy v ničem nechybují, zato další lidé se skoro neustále pletou. Pokud však víte, že si vybíjíte vlastní pochybení na ostatních, tak je to první krok k řešení.


Nezabývejte se tolik minulostí a zaměřte se na přítomnost
 

Máte nutkání se neustále vracet k tomu, čeho všeho jste v životě nedosáhly a často za to viníte manžela nebo těhotenství? Přestaňte jim tím ubližovat a ujasněte si, co jste naopak získaly tím, že jste se vzdaly něčeho jiného. Nemohly jste mít kariéru, protože se vám narodilo dítě? Nikdy mu to nevyčtěte, a to v hádce ani z legrace, zanechalo by to na vašem vztahu trvalé následky.

 

obviňování
(Foto: Getty Images)


Nevzdávejte to a klidně se zaměřte na své cíle dodatečně


Pokud míváte často pocit, že váš život nestojí za nic, nikdy není pozdě na změnu. Přestaňte se utápět v poraženecké náladě, která nic nevyřeší, a raději se zaměřte na to, jak byste mohly svou nynější situaci řešit. Stanovte si jasný cíl, třeba najít si vysněné zaměstnání nebo dodělat si školu a upněte se na něj místo na obviňování sebe či ostatních, že jste k tomu kvůli nim neměly příležitost.


Své chyby berte jako poučení pro příště


Jestli máte neustále před očima to, co všechno se vám za všechny ty roky nepovedlo, řekněte si také, proč se vám ty neúspěchy stávaly. Možná jste pořád opakovaly tu samou chybu, když jste se snažily něčeho dosáhnout. Například jste byly moc velké trémistky a v důsledku nervozity jste pak udělaly chybu. Zbavte se podobných vlastností předtím, než před sebe v životě postavíte nový úkol.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bilancujete? Hlavně si nenadávejte, spíše se chvalte
10 věcí, kterých se musíte vzdát, abyste byla šťastnější
TŘI VĚTY, které by rodiče neměli říkat před svými dětmi!


Nebojte se přiznat, že se vám něco nepovedlo a vezměte za to zodpovědnost


Když už přijde chyba, kterou jste zapříčinily svým úsudkem nebo něčím podobným, nebojte se k ní přiznat a klidně samy sobě vysvětlit, proč se to stalo. Odřely jste auto, jen když jste jely na nákup? Neříkejte si hned, že jste nešikovné, ale pravděpodobně potřebujete trochu víc jezdit a trénovat se.


Nebuďte perfekcionistky


A konečně, nesnažte se mít všechno dokonalé. Problémy jsou od toho, aby se řešily, jak by se však mohlo něco vyřešit, když to budete pořád přesouvat na ostatní?


Na to, co se stane, když jeden reportér obviní ze svého zpackaného života samotného Boha, se podívejte ve filmu Božský Bruce v sobotu od 15:30 na Nově. Hlavní postava v podání Jima Carrey má obzvlášť špatný den, a protože se s tím vůbec nedokáže smířit, bude pro něj nachystané radikální řešení. Co všechno zažije během následujícího týdne a co důležitého si pak pro svůj život uvědomí? 

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře