Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Většina pacientů si po ujištění lékaře, že je rakovina pryč, hlasitě oddechne. Bohužel ne vždy je pocit úlevy na místě.

Vítězstvím nad rakovinou boj nekončí? Co po uzdravení nepodcenit?

Rakovina
zdroj: Getty Images Rakovina
aktualizováno 18.07.2018, 12:41 | 18.07.2018, 11:13 | doma.cz

Většina pacientů si po ujištění lékaře, že je rakovina pryč, hlasitě oddechne. Bohužel ne vždy je pocit úlevy na místě.

Po ukončení úspěšné onkologické léčby pacient chodí na pravidelné lékařské kontroly, které jsou důležitou a často i jedinou prevencí, již podstupuje. Bohužel totiž může i po úspěšném doléčení dojít k návratu onemocnění, a to dokonce i opakovaně. Hovoříme pak o recidivě neboli relapsu nemoci.
Ovšem samotné kontroly recidivě nemoci nezabrání. Mohou „jen“ včas diagnostikovat opětovný problém. V případě onkologických onemocnění je ale právě čas důležitý: čím dříve se nemoc odhalí, tím účinnější může být léčba, může postačit dokonce i šetrnější metoda léčby (bez nutnosti operace nebo tíživé chemoterapie).

 

Vrátí se?


Riziko návratu nemoci záleží na konkrétním typu rakoviny, ale i dalších faktorech:
– na stádiu rakoviny ve kterém byla nemoc podchycena
- na genetických faktorech
- na typu použité léčby


Nejčastější recidiva bývá podle statistik u onemocnění rakovinou plic (až 90 %), a to i z důvodu její špatné diagnostiky. Většina pacientů přichází k lékaři až v pozdější fázi nemoci, takže i po vyléčení je velká pravděpodobnost recidivy. Vysoká pravděpodobnost návratu nemoci je také u pacientek s vyléčeným karcinomem vaječníků (až 60 %). Muži, kteří prodělali rakovinu prostaty, mají asi 50% riziko recidivy nemoci..
 

Naproti tomu u karcinomu prsu je úspěšnost léčby vysoká a pravděpodobnost návratu nemoci pouze jen kolem 5 %.

 

Nepodceňujte roli imunity


Riziko návratu nemoci je možné minimalizovat i opětovným posílením obranyschopnosti postiženého organismu. Pro konečné uzdravení pacienta je naprosto nezbytné obnovit rovnováhu organismu a posílit celkovou obranyschopnost. Často jde o značnou únavu životního stylu: doporučuje se přestat kouřit, omezit alkohol, upravit jídelníček (vynechat uzeniny, smažené pokrmy, polotovary, naopak zvýšit příjem ovoce, zeleniny, ořechů a semen, vlákniny, antioxidantů, kvalitních tuků). Vsadit můžete i na superpotraviny, zelené potraviny a potravinové doplňky. Zkuste třeba Wobenzym pro vyladění imunity a rychlejší hojení po operaci, Ovosan zvyšují imunostimulační účinky nebo medicinální houby s obsahem beta glukanu a polysacharidů (nevětší účinky mají houba Reishi, Outkovka pestrá, Cordyseps sinensis nebo Čaga).

 

Bez vlasů
(Foto: Getty Images)


Najeďte na nový režim


Nejde jen o vliv nemoci samotné, také intenzivní léčba rakoviny pomocí chemoterapie a radioterapie přináší kromě léčebných efektů i negativní dopad na přirozenou odolnost organismu. Imunitní systém je následkem léčby poškozen a je tak méně odolný vůči růstu dosud nezničených nebo nově vzniklých nádorových buněk. Proto je třeba zvláště v tomto období aktivně posilovat nemocí narušenou imunitu. Kromě stravy a vhodných doplňků jsou prospěšná i další režimová opatření – mít dostatek spánku i pravidelného a přiměřeného pohybu, vyhýbat se nadměrnému slunečnímu záření, minimalizovat stres.

 

ČTĚTE TAKÉ:

21 překvapivých způsobů, jak snížit riziko rakoviny!
15 nebezpečných mýtů, které panují o nejčastějších TYPECH RAKOVINY
Prsa, kůže nebo čípek? Která rakovina útočí v Česku nejčastěji?


Jak se cítíte?


Nemocí velmi trpí i psychika. Neprospívá již jen vědomí, že máte tak závažnou nemoc, vyčerpávající je i dlouhý průběh léčby i fyzicky náročná terapie. Na psychiku a sebevědomí doléhá i případná ztráta vlasů, odebrání prsou či vaječníků, rozměrné jizvy. Někdo může říct, že řešit vzhled, když jde o život, je marginální, ale psychická pohoda dělá hodně: pomáhá lépe zvládat tíživé chvíle, pomáhá s motivací i k silnější vůli. Proměnou vzhledu trpí mnohem více ženy.


ŠANCE PRO VÁS


Postihla i vás nebo blízkou ženu ve vašem okolí rakovina? Má tuto náročnou životní etapu za sebou a přemýšlíte, jak jí vnést do života trochu pozitivní energie, prozářit den mimořádným zážitkem, usmát se znovu při pohledu na vlastní odraz v zrcadle?


Snídaně s Novou ve spolupráci se Salonem Dlouhovláska hledá přesně takové ženy, které potřebují po náročném onemocnění získat novou energii a mít sílu se na sebe opět usmát.

 

Pokud vlivem nemoci a chemoterapie ztratily vlasy, salon Dlouhovláska jim vyrobí paruku na míru z pravých vlasů, ve které se opět budou cítit atraktivně. A to není vše! Těšit se mohou na úžasný den plný péče, kromě samotné paruky na ně čeká ještě další dárek: do parády si je vezmou nezávislé kosmetické poradkyně Mary Kay a dovedou jejich proměnu k dokonalosti. Se znovu vráceným sebevědomím si pak budou moct vychutnat poslední část proměny: spolu s ostatními proměněnými dámami a naším televizním štábem vyrazí na pětidenní zájezd na Kanárské ostrovy od Canaria travel.


Víte o dívce či dámě, která si prošla bojem s rakovinou a přesně takovou vzpruhu by nyní potřebovala? Přihlaste ji na email dlouhovlasky@nova.cz, vybereme celkem čtyři ženy, kterým pomůžeme najít znovu ztracenou radost ze života.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

veraklaudysova@seznam.cz 17:53 18.07.2018
Souhlasím,že oznámením lékaře problém s rakovinou nekončí.Kdo jednou prodělal tuto nemoc,bohužel v podvědomí něco zůstává.Takže při jakémkoliv třeba i banálním projevu nemoci,příznaku,vždy vás napadně jest-li se rakovina nevrací,třeba v jiné formě.Jinak je důležitá prevence,pozitivní myšlení a změna způsobu života.Ale jde to-mluvím z vlastní zkušenosti.