Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Sezona začíná. Ročně se ale v ČR utopí více než dvě stě lidí!

Voda volá! Jak u ní neriskovat zdraví nebo dokonce i život?

plavani_1
zdroj: Thinkstockphotos plavani_1
aktualizováno 10.07.2017, 16:12 | 10.07.2017, 16:12 | doma.cz

Sezona začíná. Ročně se ale v ČR utopí více než dvě stě lidí!

Utonutí patří mezi nejčastější úrazovou příčinu smrti u dětí. I přes vnitrozemskou polohu v ČR ročně utone přes 150 lidí. To je v přepočtu na jednoho obyvatele dvakrát více než v přímořských zemích, jako jsou Španělsko či Velká Británie. Počty utonulých Čechů v zahraničí pak čísla ještě navyšují, zatímco prevence zaostává.

 

Češi milují vodu a koupání. Různé formy bazénů jsou téměř na každé zahradě, a s tím stoupá i riziko utonutí malých dětí. Smutným dokladem toho je i nedávná tragédie, kdy čtyřletá holčička utonula v bazénu v pražských Pitkovicích. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počty utonulých na jednoho obyvatele v ČR shodné s Argentinou. I když z dlouhodobého hlediska počty utonulých klesají (začátkem osmdesátých let byly ještě dvojnásobné), v poslední dekádě stále oscilují zhruba mezi 210 až 260 osobami ročně. Zhruba desetina z nich jsou děti do 15 let; nejčastěji ve vodě umírají děti ve věku do pěti let. Utonutí je tak po dopravních nehodách nejčastější příčinou smrti dětských obětí. Jednoznačně ohroženější jsou chlapci a muži – těch je ve statistikách každoročně více než šedesát procent.


Dramatická čísla – tristní podpora prevence

 

„Příčinu takto dramatického stavu můžeme vidět v nedostatečné prevenci, která za poslední roky byla ze strany státu prakticky nulová. Srovnáme-li třeba kampaně BESIPu a to, že počty utonulých lze srovnávat třeba s počtem usmrcených motorkářů, je stav tristní,“ říká Jan Sedláček z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže.


Snahou by mělo být zlepšit informovanost rodičů a dětí o zásadách bezpečného chování u vody a ve vodě jako prevenci tonutí. Ta v České republice výrazně pokulhává stejně jako cílená výuka plavání pro širokou veřejnost. „Často se setkáváme s nevhodnými plaveckými a záchrannými pomůckami, zejména nafukovací rukávky a kruhy jsou zcela nevhodné,“ dodává Sedláček. V Česku přitom za posledních deset let utonulo 91 dětí do 14 let věku.

 

 

Příliš sebevědomí

 

Paradoxně i kvůli kurzům plavání, jimiž povinně v rámci školní docházky prošla většina dnešní populace v produktivním věku, jsou Češi rovněž nepřiměřeně sebevědomými plavci a často podnikají nerozvážné plavecké výpravy, při nichž jim dojdou síly. „Na dovolených u moře podceňují specifická rizika, jako jsou vlny, zpětné proudy nebo odliv, a příliš nerespektují varovnou signalizaci. V moři končí svůj život ročně několik desítek českých turistů, nejvíce v hojně navštěvovaném Chorvatsku,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.

 

Ochrnutí či poškození mozku


I když se podaří díky intenzivní resuscitaci tonoucí často přivést zpátky k životu, řada z nich je kvůli nevratnému poškození mozku odkázána doživotně na nepřetržitou péči. Ta stojí podle věku postiženého i desítky milionů korun. „Voda má na svědomí v přírodě každý rok i řadu poranění po neuváženém skoku do mělké vody. Skokan si minimálně přivodí úraz hlavy, v horším případě ochrne po úrazu páteře a míchy. Tyto jsou pro pojišťovny z hlediska nezbytné dlouhodobé péče nejnákladnější,“ dodává Eva Svobodová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 rad, jak naučit dítě plavat
Chcete mít vyšší děti? Choďte s nimi plavat!
PRVNÍ POMOC: 7 rad, jak zachránit život svému dítěti!
Letní sporty: jaké úrazy hrozí a co dělat, když se poraníte

 

Na opilecké štěstí se na vodě spoléhat nedá

 

Záchranářům a zkušeným vodákům přidělává starosti i stále masivnější obliba letního splouvání řek. Vědí totiž, co dokáže nezodpovědnost v kombinaci s vodou, zrádnými jezy a velmi často i s alkoholem. „Statistiky hovoří o tom, že 60 % utonulých osob umělo plavat a polovina z nich měla v krvi zjištěn alkohol,“ doplňuje Jan Sedláček z VZS.


V databázi Nebezpecnejezy.cz je uvedeno 144 velmi rizikových jezů. Ty smrtelně nebezpečné se vyskytují i na klidných a rekreačních tocích, jako je Sázava. Kvůli jejich podcenění ročně utone více než 10 vodáků. Obecně lze těžko definovat, jaký jez je nebezpečný, protože každý jez svým způsobem představuje rizikovou situaci. Před najetím na jez si zastavte a obhlédněte si jez ze břehu. Chvíli pozorujte ostatní vodáky - jak na jez najíždí, jak se loď chová. Pokud si nejste jisti, není žádnou ostudou loď přenést. Pokud jedete na vodu s dětmi, měli byste se domluvit, jak budete postupovat v případě kolize lodi.

 

 

„Preventivní programy by měly být cílené v celonárodních kampaních a dále pak cestou vodáckých půjčoven a podobně,“ říká Jan Sedláček s tím, že v cizině jsou dost přísnější pravidla na využívání vodních toků, zejména omezením samostatného splutí bez průvodce na víceposádkových plavidlech. „Do raftu totiž umí nasednout každý a má pocit, že se mu nemůže nic stát. A v tom se lidé dost mýlí. Každému vodákovi doporučujeme alespoň základní kurz záchrany na tekoucí vodě,“ dodává Sedláček.

 

Základem pro jakýkoli sport je dobré vybavení, a proto i při splouvání řeky nesmíme zapomínat na základní bezpečnostní pomůcky. Malé vodáky je vhodné vybavit plovací vestou. Vesta může plnohodnotně plnit svou funkci pouze tehdy, pokud její parametry odpovídají postavě dítěte a je dobře upevněná na těle (rozepnutá vesta při kolizi lodě dítěti nepomůže – ztratí ji). Pro děti neplavce je vhodná vesta s popruhem mezi nohy a masivním límcem, který brání vypadnutí dítěte z vesty.

 

Od rizika uhození se o kameny či nízko rostlé větve Vás ochrání speciální přilba. Zkušení vodáci doporučují i boty do vody jako ochranu před ostrými kameny. Každý vodák by zároveň měl být vybaven píšťalkou, aby na sebe v případě nehody mohl upozornit. Loď by dále měla být vybavena tzv. „házečkou.“ Házečka neboli „házecí pytlík“ je plovoucí lano z polypropylenu v pytlíku z tkaniny s kouskem pěny. Jedná se o záchrannou pomůcku, kterou lze využít v případě záchrany tonoucího.

 

Užijte si sjíždění řeky bez rizik

 

1. Zajisti si vhodné vybavení a oblečení: Vesty, helmy, boty do vody či kotníčkové šněrovací boty s pevnou patou a špičkou. Oblečení by mělo být funkční, nenasákavé.
2. Nejezdi pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.
3. Vybav loď bezpečnostními pomůckami: tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou.
4. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody.
5. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným.
6. Nejezdi za zvýšeného stavu vody v řece, protože obtížnost řeky může být náhle až o dva stupně vyšší.
7. Před projetím jezem si toto místo prohlédni ze břehu, a pokud máš pochybnosti, loď přenes.
8. Pokud budeš muset zachraňovat tonoucího, vždy nejprve mysli na svou bezpečnost (Preferuj záchranu ze břehu – za pomoci házecího pytlíku, podkovy či improvizovaného předmětu na provaze). V případě potřeby volej záchranáře na linku 150 případně 112.
9. Při jízdě ve skupině si urči první a poslední loď, kdy nikdo nesmí zůstat za poslední lodí.
10. Pokud si rodič a jedeš na vodu s dětmi, připrav si krizový scénář pro převrhnutí lodi. Je potřeba zachovat klid, dítě by nemělo poznat vážnost situace, panika vše jen zhorší. Pokud musíš s dítětem plavat, přitiskni si jej na záda na svoji hruď a nechej se unášet proudem napřed. Plovoucí dítě chytni za rameno, nikoli za krk, nohu či ruku.

 

 

 

Zvýšení provozu na přehradách

 

Dalším rizikem současnosti je zvýšená frekvence provozu plavidel na přehradách. Podle záchranářů je však stejným rizikem neuvážený pohyb plavců. Neuvědomují si, že vodní plochu využívají logicky i plavidla a ve vlnách nebo proti slunci jsou špatně viditelní. „Doporučujeme, když už chce plavec na volnou vodu, využívat doprovod lodičky, nebo třeba paddleboardu, případně alespoň plavat se záchranným pásem, či bójkou,“ radí Jan Sedláček.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře