Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vymýcení rakoviny děložního čípku se stává realitou, pomáhá masivní screening i přesnější analýza odebraných vzorků.

Vyhráváme konečně nad rakovinou děložního čípku? Nové metody, o kterých musíte vědět

Rakovina děložního čípku
zdroj: Getty Images Rakovina děložního čípku
aktualizováno 13.03.2019, 00:00 | 13.03.2019, 00:00 | doma.cz

Vymýcení rakoviny děložního čípku se stává realitou, pomáhá masivní screening i přesnější analýza odebraných vzorků.

Austrálie se stane pravděpodobně první zemí na světě, kde by se mohlo podařit v horizontu příštích 20 let zcela eliminovat onemocnění rakovinou děložního čípku jako zdravotní hrozbu pro obyvatelstvo. Vyplývá to ze studie zveřejněné v prestižním odborném časopisu The Lancet. Její výsledky dobře ilustrují, čeho lze dosáhnout díky dobře nastaveným a vzájemně se doplňujícím očkovacím a screeningovým programům.

 

„Jednoduše nesmíme připustit, aby jakákoli žena na světě zemřela na nemoc, které je možné vhodnou prevencí předejít či ji úplně vyléčit. Máme k dispozici všechno, co potřebujeme, aby se rakovina děložního hrdla vyskytovala jen v knihách o historii,“ uvedl generální ředitel Světové zdravotnické organizace Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

Jak moc zaostáváme za Austrálií?

 

Vakcíny jsou dostupné v cca 130 zemích světa a více než 60 z nich včetně ČR zařadilo očkování proti HPV do národních imunizačních programů. Pokrytí vakcinací a proces implementace se stát od státu liší. Nejlepších výsledků dosáhla Austrálie, kde se podařilo naočkovat velký počet mladých lidí, a dosáhnout tak snížení výskytu HPV infekce typy 6, 11, 16, 18 o zhruba 90 %, snížit výskyt genitálních bradavic o zhruba 90 %, předrakovinových změn na děložním hrdle nízkého stupně o zhruba 45 % a předrakovinových změn na děložním hrdle vysokého stupně o zhruba 85 %.

 

Očkování
(Foto: Getty Images)

 

V České republice je ročně diagnostikováno 900 případů rakoviny děložního čípku. 400 žen na toto onemocnění ročně zemře. Ačkoliv se daří zachytit stále více předrakovinových změn na děložním čípku a předejít tak rozvoji v rakovinu, stále se jedná o vysoká čísla. Tím spíše, že rakovina děložního čípku je onemocnění, kterému lze téměř 100 % předejít vhodnou prevencí.

 

„Australská studie potvrdila, že s dobrou implementací vakcinačních programů, vysokým pokrytím cílové populace screeningem a soustavnou edukací můžeme jednou téměř všechny choroby spojené s HPV zcela vymýtit,“ uvádí MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., mluvčí HPV College a předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP.

 

Anketa
Jak vážně berete očkování proti rakovině děložního čípku?
 

 

Očkovat co nejdřív, ale pozdě není nikdy

 

Cílem primární prevence je zabránit nákaze infekcí HPV a následnému rozvoji onemocnění. Přenosu a infikování HPV šlo dříve zabránit pouze sexuální abstinencí (tj. nulovým sexuálním životem), celoživotní monogamií páru nebo užíváním kondomu, ale s vědomím toho, že ani kondom není stoprocentní ochranou, a že přenos infekce HPV je možný i při nekoitálních aktivitách (orální sex, mazlení). Díky velkému medicínskému objevu a následnému vývoji „vakcíny proti rakovině" se nyní proti HPV infekci můžeme účinně chránit pomocí očkování. Nejvyššího efektu lze dosáhnout, pokud očkujeme dívky a chlapce ještě před zahájením sexuálního života, tj. dříve, než se mohou s infekcí HPV setkat. Ale i očkování po zahájení sexuálního života přináší výrazné snížení rizika rozvoje rakoviny děložního čípku a dalších HPV asociovaných onemocnění. Doporučuje se očkování i po konizaci, ošetření předrakovinových stádií na děložním čípku.

 

„Mějte na paměti, že pravidelné gynekologické prohlídky se netýkají pouze mladých žen, ale i těch starších, které již neřeší antikoncepci, těhotenství apod., a tím pádem často gynekologické prohlídky opomenou. Diagnóza rakoviny děložního čípku v pokročilém stádiu je velmi často diagnostikována právě u těchto starších žen, které přestaly na gynekologii docházet,“ upozorňuje MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D.

 

Rakovina děložního čípku
(Foto: Getty Images)

 

Choďte na kontrolu, pravidelně

 

Screening karcinomu děložního čípku je systém, pomocí kterého lze zachytit onemocnění v jeho časných stádiích. V ČR se používá stěrů z děložního hrdla, tzv. cytologie). Cytologické vyšetření buněk z hrdla děložního, které je v rámci prevence prováděno každoročně a zdarma, ukáže včas na počínající nádorové změny.

 

Zdravotní pojišťovnou plně hrazené vyšetření je minimálně bolestivé, buňky se odeberou z děložního čípku kartáčkem a pak nanášejí na sklíčko, které pak lékař odesílá ke zhodnocení do laboratoře. „Tato metoda zaručí pouze 60procentní pravděpodobnost záchytu patologických buněk,“ upozorňuje MUDr. Lubomír Mikulášek, vedoucí lékař pražského Centra pro léčbu myomů. Vzorek se navíc částečně znehodnotí, protože, některé buňky se přenosem poškodí, další se na sklíčku překrývají, spolu s buňkami tkáně se na sklíčko dostanou i krev, kvasinky, bakterie či hlen. To může výsledky vyšetření dost zkreslit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

7 potravin, které vás ochrání před rakovinou!
Očkování proti rakovině děložního čípku? Vyplatí se klidně i po třicítce
Jaké máte riziko rakoviny čípku? TEST

 

Chcete mít jistotu? Připlaťte si

 

Moderní doplněk k prevenci rakoviny děložního čípku je HPV DNA test, který zjišťuje přítomnost vysoce rizikových typů HPV infekce. Díky analýze DNA ze stěru děložního čípku je možno přesně určit přítomnost viru a stanovit ještě přesněji míru ohrožení rakovinou. Na rozdíl od tradiční cytologie tento test umožňuje zjistit přítomnost infekce HPV mnohem dříve, než mohou být v důsledku jejího působení pozorovány přednádorové nebo nádorové změny na buňkách děložního čípku. Pokud se žena dozví včas, že jí hrozí riziko onemocnění, bude možné, aby byla podrobněji sledována. Pokud se naopak dozví, že infekce HPV v jejím organizmu není přítomna, je její riziko vzniku nádoru spojeného s HPV infekcí velmi nízké dokonce na dobu několika následujících let.

 

Test HPV DNA je v České republice dostupný pro všechny ženy, které o něj u svého gynekologa projeví zájem, doporučovánje ženám starším 30 let. Zdravotní pojišťovny HPV testy zatím hradí pouze pacientkám, u kterých byl cytologický výsledek mimo normu a v některých dalších případech, např. u žen po ošetření přednádorových změn na děložním čípku.

 

K dispozici je také tzv. ThinPrep Pap test. Jedná se o metodu odběru vyšetřovaných buněk do tekutého média, říká se tomu liquid based cytologie, čili LBC, vzorek je navíc následně vyhodnocován počítačem. Takový test je mnohem přesnější a zaručuje více než 90procentní záchyt případných rizikových změn. Samotné vyšetření je i u nové metody hrazené pojišťovnou, pacientka si ale musí zaplatit odběrový set se speciální fixační tekutinou zhruba za 500 Kč.


Nejde jen o rakovinu čípku

 

Infekce HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Za život se s ní setká až 80 % z nás. Ve většině případů se s infekcí organismus vyrovná, ale pokud se tak nestane, může u žen i mužů dojít k rozvoji zdraví i život ohrožujících onemocnění. Rakovina děložního hrdla je nejčastější zhoubné onemocnění, které je spojeno s HPV infekcí. Ale není zdaleka jediné. Nákaza vysoce rizikovými typy HPV může vést k rozvoji karcinomu vaginy, penisu, zevních rodidel, análního otvoru a stále se zvyšujícímu počtu karcinomů v oblasti hlavy a krku. Nízce rizikové typy HPV způsobují polypy dýchacích cest a genitální bradavice.

 

Kdo je nejvíc ohrožen?

  

Infekce lidským papilomavirem je velice častá a týká se všech sexuálně aktivních žen i mužů, rozhodně to není otázka promiskuity, jak si mnozí myslí. Nezodpovědné chování je pouze jedním z celé řady rizikových faktorů a opravdu nelze předem říci, u koho se infekce HPV rozvine v onemocnění a čí organizmus se s ní naopak vyrovná. HPV infekci nelze léčit. Lze léčit pouze její projevy, tj. onemocnění, které způsobuje.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře