Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mnoho lidí ani nepřemýšlí nad tím, jak si vysouší po umytí ruce. Na veřejných záchodech se můžete setkat se dvěma možnostmi, buď použít papírové ubrousky anebo dát ruce pod vysoušeč. Jaké riziko ale druhá varianta skrývá a netýká se to zrovna vás?

Vysoušeče rukou: Pro koho mohou být nebezpečné a proč byste měly před spláchnutím zavřít záchod?

veřejné záchody
zdroj: Getty Images veřejné záchody
aktualizováno 07.08.2019, 11:05 | 07.08.2019, 11:05 | doma.cz

Mnoho lidí ani nepřemýšlí nad tím, jak si vysouší po umytí ruce. Na veřejných záchodech se můžete setkat se dvěma možnostmi, buď použít papírové ubrousky anebo dát ruce pod vysoušeč. Jaké riziko ale druhá varianta skrývá a netýká se to zrovna vás?

Vysoušeče rukou jsou u spousty lidí oblíbené. Je to nejen rychlé a snadné, ale dokonce prý i ekologické a hygienické. Napadlo by vás ale, že vám může tento způsob sušení rukou hodně uškodit? Při sušení se totiž na vaše ruce zpětně dostane mnoho druhů bakterií a některé z nich mohou mít vliv na vaše zdraví. Jak je to možné?


Američtí vědci udělali pokus a na veřejné toalety umístili několik Petriho misek, vystavili je různým podmínkám a poté je zkontrolovali v laboratoři. Ty misky, které byly na toaletách, kde se nepoužívaly vysoušeče rukou, obsahovaly mnohem méně bakterií než ty, které tam byly během používání vysoušečů. Hodně bakterií se totiž nachází na veřejných záchodech právě ve vzduchu. Vmísí se do něj bakterie z bot, fekální a další bakterie a ty se většinou všechny dostanou na ruce. Ať už díky používání splachovacích nebo normálních klik. Vysoušeč rukou pak tyto bakterie tak akorát rozvíří.

 

vysoušeč rukou
(Foto: Getty Images)


Kdo by si na to měl dát pozor?


Naštěstí je většina mikrobů, které se na rukou usadí, pro velkou část lidí neškodná. U zdravých lidí pravděpodobně žádná závažnější onemocnění nezpůsobí a někdy naopak přinesou posílení imunitního systému.


Jsou ale i lidé, kteří by na to měli být opatrní. Jde o ty, kteří mají slabý imunitní systém nebo se zrovna zotavují z nějaké těžké nemoci. Zejména ostražití by měli být tehdy, když navštěvují toalety ve zdravotnických zařízeních, kde se mohou škodlivé bakterie nacházet.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na VELKOU každý den ve stejný čas? Víme, jak se to NAUČIT a vyhnout se stresu
Volant auta špinavější a zdraví škodlivější než veřejné toalety
Na WC se milujte tiše aneb rady pro sex na cestách


I když existuje malá šance, že by vám hrozilo riziko nákazy kvůli používání vysoušečů, stále ho můžete snížit tím, že budete používat papírové ubrousky. Jedná se o hygieničtější způsob, jak si vysušit ruce.


Proč zavírat záchod?


Přestože jste nad tím možná nikdy nepřemýšlely, vzduchem letí choroboplodné zárodky i tehdy, když splachujete záchod. Když necháte záchod otevřený, tak se klidně usadí až na taškách nebo oděvech, stejně jako na povrchu různých věcí v místnosti. Proto byste měly vždy po vykonání potřeby uzavřít víko od záchodu ještě před tím, než spláchnete.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení