Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Syndrom polycystických ovarií je ženské onemocnění, o kterém se dříve příliš nehovořilo. S rostoucí diskuzí o příčinách ženské neplodnosti je toto téma ale stále aktuálnější. Co byste i vy měla rozhodně vědět?

Záhadná nemoc se zkratkou PCOS! Mnoho žen kvůli ní nemůže mít děti!

syndrom pcos - 1
zdroj: Getty Images syndrom pcos - 1
aktualizováno 31.07.2018, 00:00 | 31.07.2018, 00:00 | doma.cz

Syndrom polycystických ovarií je ženské onemocnění, o kterém se dříve příliš nehovořilo. S rostoucí diskuzí o příčinách ženské neplodnosti je toto téma ale stále aktuálnější. Co byste i vy měla rozhodně vědět?

Zjednodušeně řečeno se jedná se o onemocnění, které souvisí s poruchami hormonálních funkcí v těle – ty u nemocných žen nepracuje standardním způsobem. Mezi jeden z nejběžnějších projevů proto patří porucha menstruačního cyklu, je toho ale mnohem více.

 

syndrom pcos - 2
(Foto: Getty Images)


Jakým způsobem se nemoc projevuje?


PCOS neboli syndrom polycystických ovarií má několik různých příznaků. Mezi ty, kterých si můžete povšimnout i vy sama, patří například:

* nevysvětlitelné přibírání na váze, zejména pak v oblasti bříška, * akné,

* padání vlasů

* nadměrné ochlupení, které je spojené se zvýšenou produkcí mužských hormonů,

* nepravidelný cyklus, případně úplná absence menstruace

 

Mezi nejčastější vnitřní projevy patří především zvětšené vaječníky pokryté větším množstvím cyst. Podobné příznaky ale mohou souviset i s jinými onemocněními, například endometrióza, nemoc stoprocentně potvrdí až lékař po provedení ultrazvukového vyšetření.

 

Více o endometrióze napoví následující reportáž:

 


Jak vám pomůže lékař?


Po odhalení nemoci bývá doporučována laparoskopická úprava ovarií, při kterém dojde ke zbavení cyst a narušení vrchní vrstvy vaječníků, aby se usnadnilo dozrávání folikul a tím došlo k úpravě přirozeného cyklu ženy.

 

V případě, že je nemoc spojená s poruchou inzulinového systému, což bývá v 70 % případů, nasadí se také antidiabetika, která posílí vstřebávání glukózy a částečně sníží produkci mužských hormonů.

 

Naprosto nezbytná je při léčení vytrvalost, trpělivost a především celková změna životního stylu.

 

syndrom pcos - 3
(Foto: Getty Images)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mužské hormony v ženském těle. Co s nimi?

Víte, jak hormony ovlivňují náš život?

3 zásadní hormonální změny: Kdy přijdou a jak zmírnit jejich dopad?


Proč a jak začít PCOS léčit?


Dobrá zpráva je, že léčba PCOS bývá úspěšná, avšak je poměrně zdlouhavá a vyžaduje velké změny v životě ženy. V prvé řadě je nevyhnutelné začít jíst zdravěji, více se hýbat a méně se stresovat.

 

Zanedbávat včasnou léčbu by neměly zejména ty ženy, které si přejí mít zdravé miminko. Přestože je možné otěhotnět i přes PCOS, může vám hrozit pravděpodobněji potrat nebo předčasný porod. Dlouhodobá nerovnováha v hormonech je pro ženské tělo taktéž náročná, a měla by být zavčasu navrácena do pořádku.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře