Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zákeřnou nemocí se nemusíte nakazit jen v rozvojových oblastech či zemích jako je Egypt nebo Indie, ale i třeba v Chorvatsku nebo sousedním Rakousku. Stačí jen něco špatného zkonzumovat nebo vypít.

Zásady stravování v zahraničí, když nechcete mít zažívací potíže

nevolnost
zdroj: Getty Images nevolnost
aktualizováno 07.07.2019, 00:00 | 07.07.2019, 00:00 | doma.cz

Zákeřnou nemocí se nemusíte nakazit jen v rozvojových oblastech či zemích jako je Egypt nebo Indie, ale i třeba v Chorvatsku nebo sousedním Rakousku. Stačí jen něco špatného zkonzumovat nebo vypít.

Průjem je noční můrou mnohých cestovatelů, není to však zdaleka nejhorší nemoc, kterou můžete z kontaminovaných potravin dostat. Dalšími jsou třeba salmonela nebo dokonce různí parazité. Nakazíte se zpravidla tím, že sníte něco, v čem se bakterie, viry nebo další záškodníci nacházejí. Problém hrozí zejména tehdy, když si dáte jídlo u pouličních kuchařů, něco chytit ale můžete i v případě, že se stravujete výhradně v restauracích.


Jídlo po tepelné úpravě


Největší jistotu, že nedostanete žádnou nemoc, budete mít, když jídlo projde tepelnou úpravou. Tím se potraviny zbaví většiny bakterií vyvolávajících infekce a vy ho pak také lépe strávíte. Pozor, radši nejezte jídlo, které má pouze pokojovou teplotu! Platí to zejména u ryb nebo masa, které nemusejí být dostatečně upravené.

 

cestování a jídlo
(Foto: Getty Images)


Zeleninu raději loupejte


Přestože zelenina vyvolává dojem, že u ní nehrozí žádná nákaza, přesto je bezpečnější ji v zahraničí raději loupat. Nikdy nevíte, jakýma rukama prošla. A pokud loupanou zeleninu moc nemusíte, tak ji alespoň důkladně omyjte.


Vajíčka jen natvrdo


Vejce si zkrátka neodpustíte ani v zahraničí? Pak dbejte zvlášť v exotických zemích na to, aby byla uvařená natvrdo. Vejce dělaná nahniličko nebo ještě syrovější vejce do skla, která se často podávají jako snídaně, by se vám opravdu nemusela vyplatit. Právě v nich by totiž mohla být salmonela. Míchaná vajíčka by takovým problémem být neměla, projdou totiž procesem smažení. Někdy se ale může stát, že se do nich přimíchají také ne zrovna ideální záprtky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Přehled letních zažívacích potíží: jak se jich vyvarovat
Nemoc na dovolené? Co dělat KROK ZA KROKEM
Co snídají Mexičané nebo Australané? Jsou zvyklí na takhle vydatné porce hned po ránu!


Balená voda


Žádný zkušený cestovatel nepije na cestách vodu z kohoutku. I kdyby totiž byla pitná, jsou v ní jiné minerály, na které váš organismus není zvyklý. Tělo by se tak mohlo klidně začít bránit právě střevními potížemi.


Když kupujete balenou vodu, zkontrolujte, jestli obal nebo víčko nejsou poškozené. Někteří obchodníci totiž vydělávají na tom, že lahve naplní vodou z kohoutku. Z balené vody by měl být udělaný také led.


Pokud si ale dáváte horké nápoje, tak tady se ničeho bát nemusíte. Nebezpečí by nemělo hrozit ani u pasterizovaného mléka.

 

voda
(Foto: Getty Images)


Slivovice


Spousta cestovatelů sebou vozí slivovici, věří, že je od zažívacích potíží ochrání. Jestli tedy vyrážíte do tropických krajů, přibalte si menší lahev a každé ráno si trochu dejte.


Čisté ruce nebo kapesní dezinfekce


Nezapomínejte, že zvlášť v zahraničí ruce před jídlem nestačí umýt jen tak halabala, i kdybyste použily mýdlo a teplou vodu. Myslete také na prostory mezi prsty, ale i hřbet ruky. Rizikové jsou také nehty, pokud nosíte delší, tak umyjte také prostor pod nimi. Kvůli tomu by se mohlo kontaminovat vaše jídlo, zvlášť jestli jste zvyklé si například prsty ulamovat chléb.


Pokud nebudete mít vždy po ruce vodu, berte si s sebou příruční dezinfekci, která se vám vejde do kapsy a před obědem vám bude stačit pouhá kapka. V případě nutnosti můžete použít také nějaký přípravek, který je na bázi alkoholu, v krajním případě použijte zvenčí třeba i zmíněnou slivovici.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře