Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vyhněte se obloukem problémům močových cest. Nemohou za ně špatné geny, ale spíše nevhodné návyky.

Zase nastydlý močák? 5 věcí, které musíte změnit

Bolest břicha
Bolest břicha
aktualizováno 25.02.2019, 00:00 | 25.02.2019, 00:00 | doma.cz

Vyhněte se obloukem problémům močových cest. Nemohou za ně špatné geny, ale spíše nevhodné návyky.

Vyplatí se nepodceňovat varovné signály svého těla, zvláště pokud se týkají intimní oblasti. Jakmile pocítíte diskomfort, začněte jednat. Čím dříve začnete, tím lépe – pokud jde o zánět, lépe se bojuje s menším a často se tak obejdete i bez antibiotik.


Čeho si všímat?


Časté nutkání na močení, mnohdy doprovázené pálením a řezáním a značně nepříjemnými pocity v podbřišku. Pokud už jste jednou měly tu čest, pak rozhodně víte, která bije, a rozpoznáte signály dříve, než naplno uhodí.


Jak šetrně a efektivně zasáhnout, ale také aktivně pečovat o močové cesty a podpořit své tělo, aby vás tyto potíže provázely co nejméně?


1. Zaměřte se na jídelníček


Močopudné potraviny mají zelenou. Čím více jich zařadíte do svého jídelníčku, tím lépe podpoříte vyplavování škodlivých bakterií. Výborná je petržel, syrová okurka, meloun či řepa. Heřmánek, řapík či zlatobýl jsou chutné byliny pro přípravu čaje, jejichž blahodárné účinky znaly již naše babičky. Naopak se vyvarujte cukru ve stravě, mění totiž pH těla i moči na kyselejší, ve kterém se daří nepřátelským bakteriím.


2. Pít, pít a zase pít


Vyplatí se také sáhnout po sklenici čisté vody nebo zmiňovaného čaje. Dostatkem tekutin jednoduše podpoříte odplavení škodlivých bakterií z těla. Ideální množství tekutin poznáte podle moči – nezapáchá a je světlá, bezbarvá.

 

Na WC
(Foto: Getty Images)


3. Dopřejte si klid a ledviny v teple


Vyvarujte se prochladnutí. Zvlášť v bederní oblasti – ledviny potřebují teplo. V zimě jsou ideální kalhoty s vyšším pasem, samozřejmostí by měla být košilka či nátělník. Infekce močových cest sice nejsou způsobeny nastydnutím, jak se často a chybně traduje, ale kombinace oslabené imunity a prochladnutí jim rozhodně nepřispívá. Vhodné spodní prádlo je bavlněné a nepříliš těsné, kalhotky typu tanga odložte, i ony totiž mohou napomáhat nežádoucím bakteriím v tom, aby se dostaly do močových cest.


4. Ptejte se sama sebe, odkud se ty bakterie berou


Nejčastější bakterie, která napadá močové cesty, je bakterie E. coli. Ta se překvapivě vyskytuje v těsné blízkosti močových cest, a to ve střevech, kam přirozeně patří. Dostane-li se ale do močových cest, páchá neplechu. Cesty, jakými se dostává do močové trubice, jsou různé, ale řadí se mezi ně právě zmiňovaná tanga, která fungují jako most pro cestování bakterií, či nesprávný směr utírání po toaletě (vždy směrem dozadu). K podobnému přenosu bakterií může jednoduše dojít i při pohlavním styku. Odskočíte-li si po sexu „na malou", nežádoucí bakterie E. coli se odplaví. Nezapomínejte samozřejmě na řádnou hygienu před i po milování. Také během svých dnů dbejte na hygienu: pravidelně měňte vložky či tampony, volte prodyšné prádlo a ideálně i volnější kalhoty, ve kterých nehrozí zapaření.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zatočte s inkontinencí hned po prvních příznacích
Jak poznat ženskou ejakulaci?
Infekce močových cest: z prochladnutí i sexu


5. Aktivní péče se vyplatí


Nenechte se limitovat. Jděte na to mazaně a myslete na prevenci: potížím tak můžete úplně předejít. Posilujte svou imunitu dostatečným přísunem vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují. Jako účinná prevence poslouží i konzumace brusinek v jakékoliv formě, ať už čerstvé, sušené, v džusu, anebo v čaji.


Na pomoc přiberte:

 

Intimní péče
(Foto: Archiv firem)


* Mycí gel Idelyn Beliema Expert Intim Gel (200 ml, 169 Kč). Speciální intim gel chrání před vznikem infekcí způsobených kvasinkami i bakteriemi. Přípravek obsahuje jedinečný komplex kyseliny mléčné a aloe vera, které čistí a pomáhají odstraňovat nečistoty a bakterie a podporují udržení přirozeného pH intimních partií. Gel je navíc vyvinut přímo gynekology pro každodenní intimní hygienu a ochranu na těch správných místech.


* Doplněk stravy Liftea Pro játra a ledviny (30 tobolek, 149 Kč). Kopřiva přispívá k vylučování vody z organismu a podporuje správnou činnost ledvin i přirozenou obranyschopnost. Hodí se i dobře známá smetanka lékařská, blahodárně působí na správnou činnost žaludku a jater, ale také na normální funkci močové soustavy, nebo antioxidant ostropestřec mariánský, který podporuje normální trávení a správnou funkci jater i pročištění.


* Doplněk stravy rostlinného původu Urinal (30 tobolek, 289 Kč). Unikátní kombinace extraktu ze zlatobýlu obecného a vitamin D, která je vhodná pro dlouhodobé užívání a péči o močové cesty a močový měchýř. Navíc je obohacen o extrakt z kanadských brusinek. Denní dávka obsahuje tolik vitaminu D, kolik naše tělo potřebuje na celý den pro podporu správné funkce imunitního systému. Zlatobýl pak podpoří zdraví močového ústrojí. Je možné jej užívat současně při léčbě antibiotiky.
 

* Doplněk stravy rostlinného původu Urinal Expres (6 sáčků, 269 Kč). Abnormálně kyselá moč způsobená bakteriemi při problémech močových cest vyvolává podráždění a pocity pálení při močení. Získejte zpět svou pohodu, a to rychle. Urinal Express pH neutralizuje kyselé pH moči a pomáhá tak nastolit normální fyziologické hodnoty pH. Rozpusťte třikrát denně po dobu prvních dvou dnů sáček s pečujícími látkami ve vodě a vypijte. Citronan sodný a draselný neutralizují kyselé pH moči. Bříza bělokorá podpoří zdraví dolních močových cest. Užívejte pouze první 2 dny společně s vaší obvyklou léčbou.

 

* Doplněk stravy rostlinného původu Urinal Akut (10 tobolek, 249 Kč). Trápí vás palčivé problémy právě teď? Rychlou úlevu při akutních obtížích přináší Urinal Akut. Efekt pocítíte již při užívání 1 tablety denně.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře