Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Děsí vás při zubní prohlídce háček, kterým vám zubačka odškrabuje zubní kámen? Příště se tohoto nepříjemného zákroku můžete vyvarovat, stačí o zuby dbát doma s pomocníky, které najdete ve spíži.

Zbavte se zubního kamene doma a bez bolesti

Čištění zubů
zdroj: Getty Images Čištění zubů
aktualizováno 12.03.2019, 00:00 | 12.03.2019, 00:00 | doma.cz

Děsí vás při zubní prohlídce háček, kterým vám zubačka odškrabuje zubní kámen? Příště se tohoto nepříjemného zákroku můžete vyvarovat, stačí o zuby dbát doma s pomocníky, které najdete ve spíži.

Zubní kámen ulpívá zejména mezi hodně stísněnými, křivými zuby nebo tam, kam se kartáčkem pořádně neodstanete. Objevuje se i zezadu zubů, kde si řada lidí chrup tak důkladně nečistí. Pokud na něj trpíte, zařaďte do preventivní péče mezizubní kartáčky, dentální nit, případně airfloss ústní sprchu, zabojovat ale můžete i s již vytvořeným kamenem.


Zubní kámen není ničím jiným než ztvrdlým plakem, který se vám nepodařilo ze zubů dostatečně odstranit. Jakmile se vytvoří, je potřeba ho mechanicky obrousit. Toho docílí dentální hygienistka pískování, zubař pomocí háčku, ale i vy díky několika pomocníkům, které možná máte běžně doma.


Soda zbavuje povlaku a bělí


Obyčejná jedlá soda umí dokonale očistit povrch zubu. Zbaví vás zatvrdlého plaku, ale i zažloutlého nebo našedlého tónu, takže zuby budou na dotek hladké a viditelně bělejší. Stačí nanést asi lžičku prášku na zubní kartáček a jednoduše si s ní vyčistit zuby po běžném použití pasty. Nijak netlačte, ať si nepoškodíte sklovinu. Hodí se spíše krátkodobě.

 

U zubaře
(Foto: Getty Images)


Kůru z citrusů nevyhazujte


Až si příště oloupete pomeranč nebo citron, kůru rozhodně nevyhazujte. Namísto toho bílou vnitřní stranou otírejte zuby, budou hezky hladké. Čištění musíte ale vydržet alespoň po dobu deseti minut. Pomůže vám vyzmizíkovat i tmavé skvrny od čaje, kávy, vína či cigaret.


Bílou hmotu z vnitřní strany kůry můžete ze slupky také opatrně oloupat, nechat usušit, umýt nebo utřít v hmoždíři a pak přidávat při každodenním čištění do zubní pasty. Je jemnější než soda, čistí zuby od skvrn i plaku a pomáhá i proti mikroorganismům v ústech.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ušetřete za zubaře! Pět rad pro zdravé a silné zuby
Proč se nám tolik kazí zuby? Zjištění vědců vás dostane!
Zuby jako obraz našeho zdraví! Co všechno o něm prozradí?


Multifunkční pokojovka


Pokud doma pěstujete aloe vera, pomůže vám nejen na štípance či popáleniny, ale i na zubní péči. Jestliže-ji nemáte, kupte si v lékárně hotový gel z aloe vera. Pak stačí do sklenice vody přidat asi lžičku gelu, případně pro větší efekt lžičku jedlé sody, 10 kapek citronového esenciálního oleje a 4 lžičky rostlinného glycerinu pro uvolnění účinných látek. Směs pak vtírejte denně do krčků zubů a dásní.


Při péči o zuby buďte ale vždy opatrní. Pokud trpíte na zubní kámen dlouhodobě, nechte se u lékaře proškolit ve správné technice, možná si zuby čistíte špatně. Od věci není ani pravidelná návštěva hygienistky. Pokud si budete chtít odstranit kámen doma, buďte vždy opatrní, ať si nepoškodíte zubní sklovinu.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře