Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Muži se se ženami často dohadují o tom, kdo potřebuje více spát. Máte stejný problém? Nyní máte možnost zjistit, na čí straně je pravda.

Ženy potřebují spát více než muži. Důvod vás dostane!

Spánek
zdroj: Thinkstockphotos Spánek
aktualizováno 18.03.2017, 00:33 | 18.03.2017, 00:33 | doma.cz/patalie.cz

Muži se se ženami často dohadují o tom, kdo potřebuje více spát. Máte stejný problém? Nyní máte možnost zjistit, na čí straně je pravda.

Britští experti už mají jasno v tom, jaké pohlaví potřebuje více spánku. Jsou to ženy! Měly by spát déle než muži, a to minimálně o dvacet minut. Důvod je prostý. Během dne se často zabývají více věcmi naráz a jejich mozek jede na 100 %. „Jednou z hlavních funkcí spánku je regenerace mozku, aby mohl druhý den zase svěže fungovat. Ženy ho namáhají více, a proto potřebují spát déle,“ tvrdí profesor Jim Horne, ředitel projektu, který zkoumá spánek na univerzitě v Anglii.


Kdo víc spí, stárne pomaleji

 

„Během hlubokého spánku se mozková kůra, což je část mozku zodpovědná za uchovávání informací, uvolňuje. Není v takovém zápřahu, jako když bdíme. Pomalu přichází do obnovovacího módu. Čím více mozek pracuje během dne, tím více se potřebuje regenerovat, tudíž spát. Ženy ho používají více než muži. Dokážou si lépe uspořádat čas a jsou flexibilnější. Z tohoto důvodu potřebují více spát,“ tvrdí profesor Horne.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nechce žena sex? Může za to její mozek
Spíte dost? PŘEHLED, kolik spánku potřebujete v jakém věku!
Orgasmus ve snu! Často se i ve spánku osaháváme


Muži, kteří hodně pracují a musí nepřetržitě zaměstnávat mozek, potřebují více spánku než průměrní muži. Stále ale méně, než zaneprázdněné ženy. Těm ale průměrně stačí spát o 20 minut déle. U každé je to individuální. S klidem můžeme srovnat mozek pětasedmdesátileté ženy se sedmdesátiletým mužem. Důvodem je, že ženy spí déle a jejich vědomí více relaxuje.

 

Mozek - 2
(Foto: Profimedia)


Ženy to mají těžší…

 

„Průměrný dospělý člověk potřebuje spát okolo šesti až osmi hodin za noc. Některé ženy trpí poruchami spánku během těhotenství a následně i po narození dítěte. Starší ženy mívají neklidný spánek během menopauzy. Poté se jejich spánek vrací do normálu. To je dalším důvodem, proč ženy potřebují více relaxovat,“ tvrdí profesor Horne. Nejkvalitnějšího odpočinku si užíváme v hlubokém spánku. Věci zjistili, že poté, co spánek přejde do lehčí fáze, začneme být mnohem citlivější na okolní zvuky.

 

Často reagujeme ve spaní na slova, kterým přikládáme velký význam. Pokud někdo zašeptá naše jméno, máme větší šanci, že se vzbudíme, než když někdo řekne slova, která nás vůbec nezajímají.


Kvalita je to, oč tu běží

 

Pokud lidé sdílí jednu postel, lehčí člověk má větší tendence se budit, jakmile se ten těžší pohne. Ženský spánek může být neklidný kvůli muži, který spí na druhém konci postele. Oba se vzbudí, ale žena se hůře vrací do říše spánku než muž. Asi 18 % žen prohlašuje, že má špatný spánek zhruba pět dní v týdnu ve srovnání s 8 % muži. Nizozemské studie z minulého roku zjistily, že ženy často podceňují dávku spánku, kterou by měly den co den dostat. Mnozí lidé špatně spí, protože mají osobní problémy. V této situaci jsou unavení všichni, bez rozdílu pohlaví.

 

Mužský a ženský mozek
(Foto: TN.cz)


Probděli jste noc? Dejte si dvacet!

 

„Někteří lidé tvrdí, že dokážou spát jen pět hodin za noc. Většinou se ale nepřiznají, že si odpoledne minimálně na hodinku schrupnou,“ říká profesor Horne. Takhle funguje spousta lidí. Stejně to měl i Winston Churchill. Přes noc spal jen čtyři hodiny, ale nikdy si neodpustil dvouhodinovou odpolední siestu.


Nemá cenu se strachovat o to, abyste měli dostatek spánku. Pokud jste přes noc zamhouřili oči jen na chvíli, nepotřebujete spánkový deficit dospávat do dvou hodin odpoledne. Důležité je, abyste se alespoň na chvíli dostali do hlubokého spánku. V něm se mozek nejlépe zregeneruje.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jana 13:06 10.04.2017
Pravdivý článek! Já bych spala pořád :-) ale večer mi to nejde, koukám do stropu a nic :-( nepomohly žádné babské rady a léky jsem brát nechtěla, pomohl mi nenávykový Neospan o kterém jsem se dočetla v časáku, je z bylinek volně prodejný, po něm usnu hned a ráno vstávám vyspaná a svěží :-)