Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dárky pro děti, rodiče a přátele, stromeček, výzdoba a další „nezbytnosti“, které dělají Vánoce Vánocemi, každoročně otočí rozpočet mnoha rodin úplně naruby. Pokud navíc není byť ani minimální finanční rezerva, která by vše pokryla, nejkrásnější č...

Zkroťte vánoční rozpočet: 8 rad, které vám nevytáhnou peníze z kapsy

Vánoce
zdroj: oficiální zdroj Vánoce
aktualizováno 15.12.2016, 16:25 | 15.12.2016, 16:25 | doma.cz

Dárky pro děti, rodiče a přátele, stromeček, výzdoba a další „nezbytnosti“, které dělají Vánoce Vánocemi, každoročně otočí rozpočet mnoha rodin úplně naruby. Pokud navíc není byť ani minimální finanční rezerva, která by vše pokryla, nejkrásnější část roku se může rázem proměnit ve velkého strašáka.

Plánovat finance v období, které je co do peněz z celého roku nejnáročnější, proto není nesmysl, ale správný krok.

 

Vánoce za 2 nebo 10 tisíc? Jen vaše věc!

 

Kvanta drahých dárků, vybraného jídla, stres, shon a nula na kontě jako reálný obraz dnešních Vánoc? U většiny rodin možná, ale pokud nechcete, tak proč u vás jednoduše neříct NE. I s domácím cukrovím namísto koupeného, ručně vyrobenými dárky namísto těch luxusně-hodnotných a výzdobou z loňska se dají udělat krásné Vánoce. Stanovte si proto reálnou částku, kterou nejenom můžete, ale i chcete utratit, a tou se řiďte – jen tak předejdete nepříjemnému překvapení, až v lednu uvidíte svůj výpis z účtu.

 

Příjmy a výdaje plánujte. O Vánocích dvojnásob

 

Nejčastější chybou v nakládání s penězi je absence dobrého plánu. Většina lidí sice má představu, kolik peněz má měsíčně k dispozici, ale to už nelze říci o výdajích. Nejčastěji lidé ztrácejí přehled, kolik peněz již utratili a pohled na výpis z účtu může překvapit. A Vánoce jsou v tomto ohledu obdobím dvojnásob těžkým a tedy časem, kdy je plán nadmíru potřeba.

 

„Je jedno, jakou bude mít plán formu, zda excelovské tabulky v počítači, nějaké aplikace v tabletu či telefonu nebo tradiční rozvahy tužkou na papíře. Je třeba, aby věrně odrážel příjmy a nutné výdaje v daném období. Po tomto jednoduchém kroku již bude jasnější, kolik peněz zbude na vánoční dárky,“ říká Hana Drápalová ze Sberbank.

 

Peníze
(Foto: oficiální zdroj)

 

V plánování myslete na rezervu

 

Dalším důležitým pravidlem nakládání s penězi je péče o finanční rezervu, která by byla schopná pokrýt nenadálé výdaje. Rezerva může mít formu odložených peněz na spořicím účtu, dostatečného kontokorentu nebo třeba kreditní karty. O Vánocích přichází nutkání použít volné peníze na nákup dárků. Dobré je ale tomuto odolat, protože nikdy nevíte, kdy budete rezervu potřebovat využít.

 

Že vám na Vánoce nikdy moc nezbývá? Myslete na to dlouhodobě a pokuste se mít rezervu dlouhodobě. Projděte měsíční výdaje a popřemýšlejte, kde nejefektivněji ušetřit. Zaměřte se například na poplatky u bankovního účtu, výši telefonního tarifu nebo splátek jednotlivých půjček a zjistíte, že případnou optimalizací můžete ušetřit slušnou sumu. „Díky tzv. Partnerské konsolidaci mají páry žijící ve společné domácnosti možnost sloučit všechny půjčky obou partnerů do jedné, získat tak nižší úrok i měsíční splátku než měli původně a ušetřit peníze celé rodině“, doporučuje Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis.

 

ČTĚTE TAKÉ:

INSPIRUJTE SE! Levné dárky s nápadem, které udělají radost
Snadné tipy, jak ušetřit se zelenější domácností
5 způsobů, jak ušetřit při nakupování oblečení

 

Čím dříve začnete, tím levněji pořídíte!

 

S vánočními nákupy není radno otálet! Nejenom, že se vyhnete stresu z přeplněných obchodních domů, poloprázdných regálů a neurčitých dodacích lhůt internetových obchodů, ale navíc ušetříte! Pokud nakoupíte vše s předstihem, velmi pravděpodobně se nesvezete na vlně „vánočního šílenství“, kdy pod tlakem běháte den před Vánocemi po obchodech a kupujete vše, co vám přijde pod ruku, navíc za dvojnásobné peníze.

 

Nakupujte online

 

Nákupy přes internet vám mohou snadno pomoci ušetřit. Pokud to jen trochu jde, vyhněte se obchodním centrům a nakupujte přes internet, kde na vás na každém rohu nebude číhat nějaké lákadlo. Na internetu se snáze vyhnete sortimentu, který kupovat nechcete, ušetříte čas a hlavně peníze. Internet přináší navíc rychlou možnost srovnání cen vybraného produktu napříč trhem a máte tak představu, jak výhodný váš nákup je. Při platbě kartou online navíc ušetříte ještě za dobírku.

 

Placení kartou online je rychlé, pohodlné a při dodržení základních pravidel zcela bezpečné. „K placení můžete využít i kreditní kartu, která je v tomto případě vhodnou formou půjčky. Můžete totiž využít bezúročné období, které je až 45 dnů. Pokud uhradíte včas celou čerpanou částku, neplatíte žádné úroky,“ radí Hana Drápalová.

 

Vánoce
(Foto: oficiální zdroj)

 

Využívejte výhody za členství

 

Porozhlédněte se na webových stránkách svého telefonního operátora, poskytovatele půjčky či dodavatele energií a možná budete příjemně překvapeni. Někteří z nich totiž svým stávajícím zákazníkům nabízejí slevy v nejrůznějších obchodech s oblečením, kosmetikou, elektronikou, nebo dokonce na lístky na koncerty, divadelní představení a výstavy, které budou pro vaše blízké jistě příjemným ozvláštněním pod vánočním stromečkem.

 

Hand made se cení, i když si to možná nemyslíte

 

Vyrobené dárky mnohdy potěší mnohem víc, než ty koupené. Uháčkovat čepici, vyrobit náušnice nebo fotoalbum zvládne s pomocí internetu dnes už každý – výmluvy tedy nejsou na místě.

 

Na smysluplné dárky se půjčky nebojte, ale vybírejte

 

Ne každý dárek je vhodné financovat půjčkou, ale pokud se jedná o věci, které jsou užitečné, dlouho vydrží a navíc udělají radost, proč ne. Pak lze dárek považovat za vhodnou investici. Manželka může mít radost z vysněné krbové vložky nebo centrálního vysavače, které navíc zvýší hodnotu vašeho bydlení. Děti budou pak nadšené z nové lyžařské nebo snowboardové výbavy, která podpoří jejich sportování, a navíc investujeme jejich bezpečí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Hanka 19:12 17.04.2019
Tak s tímto naprosto souhlasím. Hlavně s tou finanční rezervou. Tu je určitě dobré mít. Mně třeba dlouho trvalo, než jsem se naučila šetřit, ale teď už to celkem umím a finanční rezervu mám. Docela uvažuji ale nad tím, že bych její část někam investovala. Jedná se o celkem dost peněz. Podle toho, co jsem se dočetla na https://www.investice.cz/ tak prý v současné době není vůbec špatné investovat třeba do zlata, tak právě nad tím uvažuji.