Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Darů přírody, které zahánějí únavu a dodávají energii, najdete celou škálu. Pojďme se podívat, které můžete potkat na svých dovolenkových toulkách. Dovezte si je z místa původu třeba jako nevšední suvenýr a vyzbrojte se již nyní třeba i na sezonu ...

Ztrácíte na dovolené síly? Tipy na exotické životabudiče

Opalování
zdroj: Getty Images Opalování
aktualizováno 19.07.2018, 00:00 | 19.07.2018, 00:00 | doma.cz

Darů přírody, které zahánějí únavu a dodávají energii, najdete celou škálu. Pojďme se podívat, které můžete potkat na svých dovolenkových toulkách. Dovezte si je z místa původu třeba jako nevšední suvenýr a vyzbrojte se již nyní třeba i na sezonu podzimní únavy a splínů.

Pokud nepatříte mezi příznivce chemických preparátů, zkuste tělo povzbudit přírodními látkami rostlin z dalekých končin světa.

 

Za únavu může nedostatek slunečního svitu i stres

 

Divíte se, proč vás právě o dovolené přepadá únava, když si chcete vychutnat všechna dobrodružství, prohlédnout dovolenkové destinace a užít si každý den volna naplno? Možná je to způsobeném životním stylem, který vedete během roku. Jste celý den zalezlí doma nebo v práci, slunce skoro nevidíte a až víte, že bez pohybu tělo strádá, najdete si na něj čas jen málokdy? Pak není divu, že po prvních dnech volna se vaše tělo chová, jako by se právě probralo z dlouhého zimního spánku.

 

Vaše tělesné biorytmy pracují pomaleji, v těle se hromadí škodlivé látky, které se usazují v orgánech a tkáních, a chybí vitamíny ze slunečního svitu, před kterým se skrýváte v kanceláři nebo doma na gauči. Organismus však zatěžkává také nadměrný přísun potravy a nedostatek fyzického pohybu. „Únava může mít řadu nepřirozených příčin, které není radno dlouhodobě podceňovat. Kromě přepracování, přetížení organismu, problémů se spánkem, psychické únavy, vyčerpávajícího stylu života, nesprávné životosprávy nebo vedlejších účinků léků může být taky projevem infekčních onemocnění či metabolických obtíží,“ zdůrazňuje lékař MUDr. Pavel Turčan.

 

Únava za volantem
(Foto: Getty Images)

 

STŘEDOMOŘÍ: Polyfenoly skalní růže zmírňují přetížení organismu

 

Jako zdroj podpory organismu a posílení jeho energie lze kromě tradičních přípravků a doporučených postupů využít také účinků přírodních látek z rostlin, jejichž kořeny sahají do daleké Ameriky, Asie nebo v létě oblíbeného Středozemí. Z extraktů těchto bylin se technologickým zpracováním získává vyšší obsah účinných látek.

 

Proti únavě působí například skalní růže, jinak známá jako cistus incanus. Tento aromatický polokeř roste na nehostinných skalních úbočích u Středozemního moře a je pro lidský organismus mimořádně cennou rostlinou. Obsahuje totiž vysokou koncentraci polyfenolů, které fungují jako vysoce účinné antioxidanty. „Ty v první řadě neutralizují volné radikály, jejichž přemnožením se tělo vyčerpává. V druhé řadě pak posilují imunitní systém a zbavují ho toxinů. Skalní růže tak nachází široké uplatnění především jako podpůrný prostředek proti přetížení a přepracování. Komplex látek získaných ze skalní růže mimo to zabraňuje virům proniknout do buněk, proto se používá rovněž jako prevence před virovými onemocněními,“ přibližuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Energy drinkům se při hubnutí vyhněte. Dejte si sladkou kávu
Medvědí česnek: Zjistěte, proč je nedoceněný jarní životabudič + RECEPTY
Usínáte za volantem? Zapomeňte na kávu, raději se najezte!

 

JIŽNÍ AMERIKA: Merlík funguje jako životabudič

 

Merlík chilský neboli quinoa se dnes řadí mezi takzvané superpotraviny. Tato obilovina roste ve vysokých nadmořských výškách jihoamerických And, kde ji s oblibou používaly prastaré civilizace. Kdysi dokonce patřila mezi tři základní plodiny Inků. Věděli totiž proč. Merlík prospívá lidskému organismu celou řadou pozitivních účinků a má významný vliv na posílení energie. „Vyniká jako antioxidant, detoxikuje tělo od škodlivých látek, snižuje vysoký krevní tlak, zklidňuje nervový systém, podporuje trávení, přispívá výživě mozku a chrání proti kardiovaskulárním onemocněním. Je také populární mezi sportovci, protože do těla postupně uvolňuje energii a podporuje růst svalové hmoty. Navíc z klíčků merlíku lze získat komplex vitamínů skupiny B, které přispívají k normální funkci imunitního systému,“ vyjmenovává Petr Galle.

 

Quinoa vás v kuchyni mile překvapí. Zkuste lehké letní recepty právě z této ingredience:

 

Papriky plněné quinoovou směsí

 

Quinoový salát s tahini dresinkem

 

Bezlepková pizza s quinoovým základem


ASIE: Lék na únavu i stres, lety prověřený ženšen

 

Říká se, že téměř zázračné účinky má též ženšen. Ten se z tradiční asijské medicíny, kde se úspěšně používá již po tisíciletí, postupně adaptoval do západní výroby bylinných preparátů. V dnešní době ženšen výborně pomáhá především ke snížení únavy i stresu a zvýšení energie. Povzbuzuje psychickou vitalitu a fyzickou výkonnost, obsahuje rovněž komplex aktivních látek, minerálů a vitamínů, které podporují obranyschopnost organismu.

 

SEVERNÍ AMERIKA: Echinaceu a guaranu používali i prérijní Indiáni

 

Další podpůrnou rostlinou, která dokáže tělo energeticky nastartovat, je třapatka nachová. Ta je známá spíše pod názvem echinacea. Pochází z prérií Severní Ameriky, kde ji hojně používaly indiánské kmeny. Podobně jako ostatní byliny má i ona široké spektrum pozitivních účinků na tělo. Posiluje imunitu i celkový temperament člověka, uplatňuje se jako prevence infekčních onemocnění, je významným přírodním antibiotikem a dokáže tělo zbavit plísní.

 

Stimulační účinky má také další indiánská rostlina guarana, méně známá jako paulinie nápojná. Tuto rostlinu vybavila příroda vysokým obsahem kofeinu, jehož koncentrace v semenech dosahuje 3 až 7 %. Guaranin, jak se jinak kofein nazývá, se do těla uvolňuje postupně, díky tomu organismus povzbudí a dodá mu energii na dlouhou dobu. Dokonce delší než kofein obsažený v kávě. Protože guarana zvyšuje fyzickou výkonnost i psychickou odolnost, patří k častým surovinám pro výrobu energetických nápojů. I tato rostlina obsahuje polyfenoly, které čistí organismus od volných radikálů a posilují jeho imunitu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře