Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak působí klimatizace na naše pohybové ústrojí?

Ztuhlý krk a bolest kloubů? Možná je na vině KLIMATIZACE

Bolesti krční páteře
zdroj: oficiální zdroj Bolesti krční páteře
aktualizováno 30.05.2018, 17:04 | 30.05.2018, 17:04 | doma.cz

Jak působí klimatizace na naše pohybové ústrojí?

Ve vedrech je klimatizace osvěžujícím společníkem a mnoho lidí si již bez ní léto neumí představit. Pokud to ale s klimatizací přeháníme, tak nám může i zdravotně uškodit. Při přímém působení chladného vzduchu na odkryté části těla může dojít k lokálnímu podchlazení, a tím i k zatuhnutí, zablokování a bolesti svalstva. Pokud na tyto problémy nijak nereagujeme, mohou se z akutních potíží stát i potíže chronické. Na výkyvy teplot reaguje nejen náš pohybový aparát, ale také dýchací cesty, kardiovaskulární systém nebo naše oči.

 

„Nejnáchylnějšími partiemi při nadměrném působení klimatizace jsou krční páteř, oblast ramen, ale i bederní páteř a křížová oblast. Chladný vzduch by rozhodně neměl foukat přímo na tělo, jinak hrozí zatuhnutí například nejenom šíjových, ale i obličejových svalů. Nadměrný chlad pak může zapříčinit také bolest hlavy. Problémy s krční páteří mohou dále způsobovat i vystřelování bolestí do celých horních končetin, kdy vzniká takzvaný cervikobrachiální nebo cervikokraniální syndrom,“ říká primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.

 

Klimatizace
(Foto: oficiální zdroj)


Jak předejít zdravotním potížím?


Klimatizace může být velmi účinným pomocníkem v boji proti vysokým teplotám, pokud ale budeme dodržovat základní pravidla a správně jí používat. Obecně platí, že klimatizace by neměla být nastavena na větší rozdíl jak 4 až 5 ºC oproti venkovní teplotě.


Proud vzduchu by měl směřovat spíše nahoru nebo do volného prostoru. Pozor si také dejte na takzvaný teplotní šok, který je pro náš organizmus značně nebezpečný. Ten vzniká, pokud příliš vychladíme interiér a následně přejdeme do horka. Proto je dobré před vystoupením z místnosti nebo při vystoupením z auta klimatizaci vypnout a lehce pootevřít okna, aby se venkovní a vnitřní teplota vyrovnala a nedocházelo k výrazným teplotním rozdílům.


ČTĚTE TAKÉ:

Srdce v ohrožení: ztuhlý krk nebo mizerný sex varují
Tuk na krku, obličeji, lýtkách či na rukou: Zbavte se ho!
Aby v krku nebolelo: Babské rady, které fungují

 

Problém může ale nastat, pokud se pohybujeme v prostorech, kde nemůžeme klimatizaci regulovat, například v obchodních centrech či veřejné dopravě. Není od věci přibalit pro tyto případy do kabelky lehký šátek – nezatíží vás, ale v podchlazených místnostech zakryje a ochrání nejcitlivější partie.

 

V případě, že se u vás výše zmíněné potíže již naplno objeví, může vám od bolestí ulevit vhodná rehabilitační terapie, prohřívací masáž nebo léčba infrasvětlem.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře