Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zuby moudrosti nebo-li osmičky dříve nebo později „potrápí“ skoro každého člověka.

Zuby moudrosti: Trhat nebo netrhat + jak vyzrát na bolest

Bolest zubů
zdroj: Getty Images Bolest zubů
aktualizováno 01.08.2019, 00:00 | 01.08.2019, 00:00 | doma.cz

Zuby moudrosti nebo-li osmičky dříve nebo později „potrápí“ skoro každého člověka.

Začínají se prořezávat v pozdějším věku, nejčastěji mezi 15 a 20 lety, od toho také lidové označení zuby moudrosti. Osmičky se jim pak říká, protože jsou osmým zubem (a zároveň posledním zubem) v ústním oblouku.


Před nástupem moderní stomatologie byly mnohdy osmičky pro lidi velkou záchranou, protože se začaly klubat v době, kdy často díky špatné hygieně byl druhý chrup již pryč. A tzv. třetí stoličky tak přišly více než vhod. V minulosti měly osmičky tedy svou funkci. Naši předci měli také mohutnější stavbu čelisti a třetí stoličky se jím pohodlně vešly do zubního oblouku. S fylogenetickým vývojem ale došlo ke změně velikosti lebky a nyní nám zuby spíše překáží a jsou zdrojem více trápení než užitku. Způsobují bolest při klubání, často se díky špatné poloze kazí. Jejich vytrhávání je navíc díky atypickému tvaru i zahnutým kořenům noční můra mnoha lidí.


Velký problém kazivost


Díky své „osmičkové“ poloze jsou zuby moudrosti velmi těžko dosažitelné při čištění kartáčkem a často na nich zůstanou zbytky jídla, a zuby se tak rychleji kazí. Často se také neprořezají úplně a dáseň okolo zubu pak brání pečlivému vyčištění. Mohou tak způsobovat i častější záněty a zápach z úst.


Pokud jsou vám tyto potíže povědomé, pořiďte si kartáček s menší hlavou, se kterou se dostanete i na špatně dostupná místa v ústech. Platí totiž totéž, co pro jiné problémy se zuby: správné a pravidelné čištění je nejlepší prevence, jak si zajistit co nejdelší „osmičkovou“ životnost.

 

U zubaře
(Foto: Getty Images)


Bolí zuby, ale i okolí


Osmičky mohou potrápit také tím, že se zub moudrosti do úst "nevejde", je jen částečně prořezaný a stále překrytý dásní, a okolo jeho korunky se tak začnou vytvářet záněty, které mohou přejít až v otok s horečkou. „Tento stav se nazývá dentitio difficille, a může být velmi bolestivý,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.


Záněty mohou být lokální, ale také se mohou šířit do vzdálenějších částí hlavy a krku, a v tu chvíli už může jít o život. Druhou nejčastější komplikací je velmi bolestivý, až paralyzující zánět nervu. „U zánětu trojklaného nervu je důležité, jaká část nervu byla postižena. Podle toho se pak projeví i obtíže, mohou to být snížená citlivost, nebo naopak citlivost zvýšená až palčivost, někdy dochází až ke ztrátě vnímání citu v inervované oblasti, může dojít i k poruchám funkce žvýkacích svalů,“ varuje MDDr. Šrámek.


ČTĚTE TAKÉ:

Bolí vás zub? Najděte úlevu HNED a v pohodlí domova
Zuby jako obraz našeho zdraví! Co všechno o něm prozradí?
Proč se nám tolik kazí zuby? Zjištění vědců vás dostane!


Jak si pomoci od bolesti?


Zuby moudrosti jsou často i symbolem velké bolesti. Jak si doma rychle od bolesti ulevit? Často velmi bolí již zmiňovaný zánět v okolí korunky zubu. Dutinu je dobré vyplachovat ústní vodou s obsahem chlorhexidinu a místo dobře čistit. Pokud se však stav do dvou dnů nelepší, je nutné zajít k lékaři, aby posoudil vhodnou léčbu. Pokud je bolest od zubního kazu či zánětu nervu, pomůže jen extrakce.


Trhat či netrhat?


Častou otázkou je, zda si zuby moudrosti nechat nebo je preventivně vytrhnout. „Je to velmi individuální a měl by rozhodnout lékař. Já osobně jsem dost konzervativní a extrakci doporučuji jen když je to opravdu potřeba. Pokud je pacient schopen si dobře čistit chrup a zuby mu nepřekáží, nevidím důvod je trhat,“ říká MDDr. Šrámek.


Vytrhnutí „nebolí“


Pokud již nastal čas na odstranění osmiček, tak extrakce standartně probíhají v lokálním umrtvení. „Často se vytrhávají horní i dolní osmička naráz. Samotný výkon pak hodně závisí na poloze zubu v ústech a je na lékaři, jakou použije strategii. Každopádně by výkon neměl být nikdy bolestivý, alespoň ne po dobu extrakce. Výkon může trvat 15 minut ale někdy klidně i hodinu, uzavírá MDDr. Ondřej Šrámek.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Karel 13:58 29.11.2019
Já jsem zuby moudrosti trhal asi už 2x. Bolest strašná ale zas jednou to vydržíš a potom už to neřešíš. Hlavně si uvolněte den po zákroku - tady mám i článek kde je všechno napsaný co a jak dělat po zákroku https://dsmile.cz/co-delat-po-vytrzeni-zubu-moudro... Uzdravte se!
Vejadavinca 18:52 01.08.2019
blbost, hřebíček pomůže zadarmo, doktor za 5000,- Kč