Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pravidelná návštěva sauny prospívá lidskému zdraví, zlepšuje kondici a podporuje imunitní systém. Lidé si ale často myslí, že patří pouze k zimnímu období a v létě může naopak tělu uškodit. To je však omyl.

Zvládáte špatně letní horka? Překvapivě pomůže SAUNOVÁNÍ

Saunování
zdroj: oficiální zdroj Saunování
aktualizováno 20.06.2018, 16:19 | 20.06.2018, 16:19 | doma.cz

Pravidelná návštěva sauny prospívá lidskému zdraví, zlepšuje kondici a podporuje imunitní systém. Lidé si ale často myslí, že patří pouze k zimnímu období a v létě může naopak tělu uškodit. To je však omyl.

Podle odborníků je saunování během letních měsíců nejen pro zdraví prospěšné, ale navíc pomáhá zlepšovat termoregulaci, čímž přispívá k snadnějšímu zvládání teplotních výkyvů.

 

Zázračný pomocník v péči o tělo i mysl

 

Pravidelné saunování, alespoň jednou týdně, pomáhá zvyšovat odolnost vůči častým onemocněním. Pokud nás i přesto choroba postihne, má zpravidla klidnější a rychlejší průběh. Prohřátí totiž zvyšuje hladinu imunoglobulinu A, který dýchací cesty chrání.

 

Přestože se může zdát, že v létě jsme méně náchylní k onemocněním, není tomu tak. Virům a bakteriím čelíme po celý rok. V létě je navíc tělo vystaveno častému střídání teplot a pobytu v klimatizovaných prostorách, které dávají imunitě zabrat. Přestat navštěvovat saunu proto znamená nejen oslabit svoji obranyschopnost, ale po návratu k pravidelnému saunovacímu režimu po delší pauze si opět budete muset pracně zvykat na vysoké teploty v prohřívárnách.

 

Zregenerujte namožené svaly i klouby

 

Léto, to je období turistiky, sportování venku, jízdy na kole nebo na bruslích. Pokud netrénujete pravidelně, můžete to snadno přepísknout a skončit s namoženými svaly a přetíženými klouby. I jim uleví právě sauna. „Podpůrně se saunování používá i k prohřátí kloubů, rovněž pomáhá zvýšit zásobování organismu kyslíkem,“ radí PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sauna, otužování a chuť na sex – jak spolu souvisí
Saunu nebo vířivku? Víme, co vašemu zdraví prospěje lépe
Vyrazte do sauny! Víme, na které nemoci pomůže

 

Lepší zvládání vysokých teplot a méně pocení

 

Argumentem, proč ani v létě nepřestávat se saunováním, je zlepšení termoregulace. Pokud si navyknete na horko v prohřívárně, snáze zvládnete i venkovní teploty v parných dnech. Dalším benefitem je omezení nadměrného pocení, kterým lidé v létě trpí. V neposlední řadě pomůžete i své pokožce, která se pravidelným saunováním prokrvuje, posiluje a zpevňuje. Kůže zvyklá odolávat extrémním podmínkám v sauně, tak lépe reaguje na nápor v podobě vysokých teplot i slunečního záření.

 

„Pravidelné saunování má úžasné detoxikační a regenerační účinky. Během návštěvy sauny dochází k uvolnění svalů, prokrvení pokožky a posílení imunity. Saunování má také pozitivní vliv na pokožku a pomáhá v boji s celulitidou,“ vysvětluje příznivé účinky saunování Tomáš Svoboda z Aqualandu Moravia.

 

Venkovní sauna
(Foto: oficiální zdroj)

 

Raději do sauny než do páry

 

V horkých dnech se doporučuje návštěva především klasických finských saun. Méně vhodné jsou parní lázně. „Pokud se člověk cítí dobře, může i v létě navštěvovat parní lázně, ale vhodnější jsou sauny finského typu, které nabízejí odlišný druh prohřátí. V obou případech by neměl po opuštění prohřívárny chybět pobyt na čerstvém vzduchu, protože tělo potřebuje zvýšený přísun kyslíku,” říká saunový mág Pavel Hofrichter. Z tohoto důvodu by si lidé měli vybírat zařízení, která jsou vybavena venkovní zónou.

 

Náš tip: V Aquapalace Praha kromě krytého areálu nabízí venkovní zemní i srubovou baňu a rozsáhlou zónu s ochlazovacími bazénky i lehátky. Saunování tak lze spojit s opalováním a odpočinkem pod otevřeným nebem.


Vonné esence zpříjemní zážitek a posílí zdraví

 

V dobrých centrech se dnes již setkáte s přírodními éterickými oleji, které saunér dávkuje na koule z ledové tříště. Ty se pak pokládají na rozpálené kameny a nádherně provoní prostor. Rozhodně nejde jen o zážitek z vnímání vůní, ale také o aromaterapii, která má v saunování dlouhou tradici.

 

Éterických olejů je mnoho druhů, některé jsou vhodné na relaxační ceremoniál, jiné určené na stimulační proceduru. „Každý éterický olej má spoustu blahodárných funkcí, které působí na saunujícího se člověka. Proniká do těla dýchacími cestami i kůží a působí dobře na zdraví a psychiku. Některé přispívají k uvolnění dýchacích cest, jiné slouží ke zklidnění mysli, škála pozitivních účinků je opravdu široká. Dobrý saunér umí nabídnout také synergie, tedy kombinace éterických olejů a vytvořit tak skvělý saunový rituál,” uvádí saunérka Kateřina Šmídová, která předvádí své umění v Aquapalace Praha.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Hana_Nobna 06:10 09.10.2018
Pobyt v sauně se s letními vedry nedá vůbec srovnávat. Je tam jiný vzduch, vlhkost atd. Já taky lépe snáším saunu, než letní vysoké teploty. Je to asi o psychice. Nedávno jsme se rozhodli, že si koupíme saunu domů https://www.albixon.cz/sauny/sasha-mi/ a nemůžeme si ji vynachválit. I přátelé k nám do sauny chodí a jsou nadšeni.