Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na tělo má dlouhodobý účinek chronický stres, doprovázející rozvod. Ženy ho nesou daleko hůře než muži, což se významně projevuje na jejich zdravotním stavu.

Ženy versus muži, vdané versus rozvedené: Víme, koho nejvíc ohrožuje infarkt

Pár
zdroj: Thinkstockphotos Pár
aktualizováno 29.09.2019, 00:00 | 29.09.2019, 00:00 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Na tělo má dlouhodobý účinek chronický stres, doprovázející rozvod. Ženy ho nesou daleko hůře než muži, což se významně projevuje na jejich zdravotním stavu.

Rozvedené osoby ohrožuje infarkt více než ty, které žijí v manželství, naznačuje americký výzkum, o kterém informovala BBC. Analýza 15.827 lidí ukázala, že nejvíce postižené jsou ženy a tohoto rizika se nezbaví, ani když se znovu v dají.

 

Studie, která vyšla v časopise Circulation, argumentuje, že na tělo má dlouhodobý účinek chronický stres, doprovázející rozvod. Nadace British Heart Foundation vyzvala k širšímu výzkumu, pokud bude rozvod označen za faktor významně zvyšující riziko infarktu, podobně jako úmrtí blízké osoby.

 

Tým vědců z Duke University ukázal, že rozvod má velmi špatný vliv na zdraví člověka. Během sledovaného období let 1992-2010 se zhruba třetina lidí rozvedla nejméně jednou, uvedla BBC.

 

Riziko infarktu dosáhlo u rozvedených žen 24 procent ve srovnání se ženami žijícími v nepřetržitém manželství - a pokud byly vícekrát rozvedené, tak až 77 procent. U mužů po prvním rozvodu dosáhlo rizika infarktu "pouhých" 10 procent a po několika rozvodech 30 procent.

 

 

Podle výzkumnice profesorky Lindy Georgeovy je toto riziko srovnatelné s rizikem vysokého tlaku nebo cukrovky, tedy "je velké". Na rozdíl od mužů se riziko u žen sníží pouze minimálně, pokud se znovu vdají. Zdůvodnila to tím, že mužům vyhovuje manželský stav a zvládají mít za manželky různé typy žen.

 

Vědci toto zvýšené riziko u žen nedokázali vysvětlit - vyloučili však vliv životního stylu, i například ztrátu příjmu. Profesorka Georgeová se domnívá, že soustavný stres ovlivňuje negativně imunitní systém a pokud pokračuje mnoho let, vybírá si daň na psychice.

 

ČTĚTE TAKÉ: 

Sex v těhotenství? Ničeho se nemusítě bát

Jste už v letech? Neuvěříte, co udělá malá sklenička vína s vaším srdcem

Ženy chtějí romantiku, muži se jí vyhýbají. Jak oživit vztah?

 

Podle jejích slov, vědci zjistili rozdíly mezi oběma pohlavími i při výskytu deprese. Rozvod je pro ženy "větší psychologická zátěž než pro muže, ačkoli nevíme přesně, co se děje," citovala ji na své internetové stránce BBC.

 

Riziko vysokého tlaku sníží léky, ale na bolest z rozvodu neexistuje jednoduché řešení. Výzkumníci doporučují opřít se o přátelé.

 

Závěry studie potvrdil i prof. Jeremy Pearson z British Heart Foundation, podle kterého tato studie potvrdila pouze to, co je známé již déle: že duševní zdraví ovlivňuje zdraví srdce. Výsledky výzkumu však nejsou tak jednoznačné a budou zapotřebí další důkazy. Pak bude možné označit rozvod za významný rizikový faktor, který může vyvolat infarkt, dodala BBC.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře