Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kolem imunity panuje mnoho mýtů a polopravd. Dejte si pozor, zavádějící informace vás mohou svést z úspěšné a rychlé léčby.

4 největší mýty o imunitě!

kašel - 3
zdroj: Thinkstockphotos kašel - 3
aktualizováno 31.10.2016, 16:01 | 31.10.2016, 16:01 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Kolem imunity panuje mnoho mýtů a polopravd. Dejte si pozor, zavádějící informace vás mohou svést z úspěšné a rychlé léčby.

Mýtus č. 1: Zdravé tělo se s nemocí vypořádá samo

 

Lidský organismus se skutečně dokáže samostatně vyrovnat s většinou virů a bakterií, protože jsme s nimi ve styku každý den. Ale ani ten nejlepší funkční imunitní systém nedokáže ustát nátlak velkého množství původců chorob a s některými nemocemi si sám neporadí.

 

Pokud je lidské tělo vystaveno různorodým mikrobakteriálním infekcím, imunitní systém si s nimi nedokáže poradit. Tato onemocnění, jakými jsou žaludeční vředy, infekce slinivky či jiné choroby trávicího traktu, se tak mohou snadno transformovat do chronické podoby, proto vždy vyžadují lékařskou péči.

 

Mýtus č. 2: Snížená imunita je příčinou všech nemocí a alergií

 

Každá nemoc se dotýká mnoha orgánů a systémů, protože všechno v lidském těle spolu souvisí. Totéž platí i v případě alergií. Ani jejich příčinou není samotná snížená obranyschopnost těla. Alergie se definuje jako nadměrná, nepřirozená reakce imunitního systému na látky přicházející z vnějšího okolí, které vstoupí do těla.

 

 

Imunitní systém při tomto kontaktu začne produkovat velké množství nezbytných protilátek, které by normálně vznikaly až při styku s agresivními podněty. Tělo nedokáže rozpoznat, zda je daná látka bezpečná nebo ne, proto reaguje raději bouřlivěji, a to i v případě, že je imunita úplně v pořádku.

 

Mýtus č. 3: Pro děti je ideální sterilní prostředí

 

Právě naopak. Dítě, které vyrůstá ve sterilním prostředí, si nevytvoří dostatečnou imunitu a je naopak mnohem náchylnější na různé nemoce. Už od útlého dětství bychom proto měli své potomky vystavovat přirozenému prostředí, které obsahuje různé mikroorganismy. Imunitní systém dětí si na tyto bakterie a viry zvykne, vytvoří protilátky a v budoucnu se již s nimi bude umět vypořádat.

 

 

Ani samotné lidské tělo není dokonale sterilní. Části pokožky, které jsou v kontaktu s externím prostředím, jsou běžně pokryté bakteriemi, které žijí v symbióze s organismem a jsou paradoxně základem naší obranyschopnosti. Pozor ale na záměnu sterilního a hygienického prostředí. Je nutné na místě dodržovat základní hygienické návyky, jako například mytí rukou po každé návštěvě toalety. Není už ale nezbytné mýt se několikrát denně antibakteriálními přípravky.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jste nachlazení? Při sexu buďte opatrní

RADY proti bolení v krku

Z chrapotu se může vyklubat i rakovina!

 

Mýtus č. 4: Spánek nemá vliv na obranyschopnost

 

Pravdou je, že mezi spánkem a imunitním systémem existuje silné pouto. Klíčový je kvalitní spánek, který regeneruje tělo a dodává mu energii na boj s psychickou a fyzickou zátěží. Tato míra je vždy individuální a závisí na potřebách daného člověka.

 

Obecně se ale uvádí, že dospělí jedinci by měli věnovat spánku 7 až 8 hodin denně, mladiství 9 až 10 hodin denně, pro školáky je optimální doba spánku alespoň 10 hodin, pro předškoláky 11 až 12 hodin a novorozenci by měli ideální spát 16 až 18 hodin za den.

 

Studie britské University of Surrey totiž odhalila, že spánkový deficit mění aktivitu genů a buněk, jejichž vlivem se snižuje imunita. Lidský organismus následkem toho nedokáže odolat negativním vnějším faktorům, což může poškodit zdraví. Spánek naopak tyto buňky obnovuje, posiluje obranyschopnost a vlivem toho pomáhá tělu bojovat s bakteriemi či stresem.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lucie Laskavá 11:58 16.12.2016
přesně moje slova, dnes jsou děti v dočista sterilním prostředí, hlavně aby se neumazala, nebo neušpinila, a potom jsou děcka plná alergií a imunitu nemají žádnou. Co se týče samotného posílení, mohu doporučit článek: https://www.nextlifemag.cz/clanky/jak-ovlivnuje-im... který ukazuje léčbu přírodními bylinkami. Ty mohu doporučit, chemie je k ničemu.
Evka 08:46 28.11.2016
Jak já tak můj syn jsme měli velké problémy s imunitou. Chytli jsme kde co. Vím, že na to někdo nevěří ale pomohl nám Jack Hlívák. Navíc teď mají super balení s foukacími fixy, tak jsme se i pěkně vyřádili.