Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Češi si už navykli třídit odpad. Podle průzkumů dvě třetiny lidí u nás ví, že do zelených kontejnerů patří sklo, do modrých papír a do žlutých plast. Co se ale plete nejvíce?

8 nejčastějších omylů při třídění odpadu. Patří zrcadlo do skla?

Třídění odpadu
zdroj: Thinkstockphotos Třídění odpadu
aktualizováno 13.03.2014, 15:39 | 13.03.2014, 15:39 | doma.cz

Češi si už navykli třídit odpad. Podle průzkumů dvě třetiny lidí u nás ví, že do zelených kontejnerů patří sklo, do modrých papír a do žlutých plast. Co se ale plete nejvíce?

Velmi často se stává, že ani zkušený odborník za třídění neví, jak si poradit například se zrcadlem nebo keramickou soškou. Tady je přehled těch nejčastějších přehmatů.

 

Omyl č. 1: Papírová plata od vajec patří do papíru
Kdepak, ani náhodou. Obaly od vajíček jsou sice z papíru, ale velice nekvalitního. Vzhledem k tomu, že se dá papír recyklovat jen sedmkrát, víckrát už tento druh papíru použít nelze. A obal od vajíček nebo například prázdné ruličky od toaletního papíru jsou příkladem poslední fáze využití papíru. Víc už z nich vyrobit nelze a patří už jen do směsného odpadu. Nebo je můžete využít jako kompost na zahradu.

 

Třídění odpadu
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Omyl č. 2: Rozbité zrcadlo musím hodit do skla
Sklo samozřejmě patří do zeleného kontejneru, ovšem netýká se to zrcadel. Ty už se nedají zpracovat jako sklo a patří tedy do směsného odpadu. Stejně postupujte i při třídění keramiky, porcelánu nebo autoskla.
 

Omyl č. 3: Polystyren se nesmí házet do plastu
Další omyl. Polystyren jako plast patří do zeleného kontejneru. Ovšem nesmí jít o polystyren, na kterém jsou zbytky omítky a jiné stavební izolace. Do plastů můžete házet i obaly, ve kterých si nosíte z restaurací jídlo, či výplně krabic od různé elektroniky.

 

Třídění odpadu, ilustrační foto

 

Omyl č. 4: Do plastů se dávají jen vymyté věci
Ne, věci, které dáváte do žlutých kontejnerů nemusejí být čisté. Ať už jde o různé PET lahve, sáčky, tašky, obaly od cédéček, fólie či obaly od potravin. Neměly by v nich být samozřejmě zbytky jídla. A to se týká i plastových kelímků od jogurtů nebo umělohmotných lahviček od mýdel a šamponů. Jediné, co je potřeba vymývat, jsou plastové lahve od rostlinných olejů.
 

Omyl č. 5: Papírové kapesníky se hází do papíru
Použité papírové kapesníčky sice vypadají stále jako papír, ale z hygienických důvodů do modrého kontejneru nepatří. Stejně jako nepoužité papírové pleny nebo voskovaný papír. Podobně je třeba dbát na to, abychom do směsi plastů neházeli obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny z PVC či novodurové trubky.

 

Třídění odpadu
(Foto: Oficiální zdroj)


Omyl č. 6: Bílý kontejner je na papír
Ale kdeže, bílý kontejner se v některých obcích používá pro sběr čirého skla.
 

Omyl č. 7: Obálky s fólií nepatří do papíru
Obálky s fóliovými okénky se mohou do sběrných kontejnerů házet. Dokonce nevadí ani papíry s kancelářskými sponkami. Ty se během dalšího třídění oddělí. Z bublinkové obálky plastový vnitřek oddělte.
 

Omyl č. 8: Léky odhazujeme do směsného odpadu
Léky všeho druhu do kontejnerů neházejte. V koši nebo v záchodové míse mohou kontaminovat vodu či půdu. Ani čistírny odpadních vod si totiž s kontaminovanou vodou nemusejí stoprocentně poradit. Léky je nejsnazší odnést zpátky do lékárny, v některých od vás převezmou i použitý zdravotnický materiál. S léky můžete rovněž zamířit do sběrných dvorů. Stejně jako s nebezpečným odpadem jako jsou také zbytky syntetických barev, ředidel, lepidel, laků, nátěrů a mořidel i jejich obaly.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Šílená umělkyně: Vybírá popelnice a dělá z toho obrazy. Najdete na nich i svůj odpad?

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

ekolog 18:04 17.02.2016
Byl jsem svědkem jak popeláři vzali kontejnery na tříděný odpad a nasypali to vše na jednu hromadu a tradá na skládku. Nijak přitom neřešili barvu jednotlivých kontejnerů.
lola 23:23 15.03.2014
Alverzis: Na baterie jsou v obchodech s elektronikou speciální krabice ;)
Lucie 11:48 14.03.2014
Dobrý den,
kdyby jste někdo chtěl vědět, jak se dál využívá skolo, které házíte do konterjneru, koukněte na http://www.refaglass.cz/, my ho zpracováváme a vyrábíme z něj tepelnou izolaci - pěnové sklo REFAGLASS. Takže pokud někdo chystá novostavbu či rekonstrukci - můžete využít právě tento ekologický materiál.
ABC 00:52 14.03.2014
.kecy. Vyhazuj jen to, s čím si neporadí kamna..
Arvelzis 18:01 13.03.2014
Omyl č. 3: Polystyren se nesmí házet do plastu
Další omyl. Polystyren jako plast patří do ZELENÉHO kontejneru. Chyba autora v článku. Nemá tam být náhodou žlutého??? A kam se hážou žárovky, autožárovky, a kam s plastovým obalem třeba od motorového oleje a s plastovými blistry od léků?? Děkuji.