Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čištěním zubů předejdete tvorbě zubního kazu i zánětům dásní. S péčí je třeba začít už u prvních mléčných zoubků.

Péče o chrup začíná u prvního zoubku

Děti a dentální hygiena
zdroj: Thinkstockphotos Děti a dentální hygiena
aktualizováno 19.07.2016, 17:12 | 19.07.2016, 17:12 | tn.cz / vac

Čištěním zubů předejdete tvorbě zubního kazu i zánětům dásní. S péčí je třeba začít už u prvních mléčných zoubků.

Podle některých politiků se prý lidem zuby kazí, ať si je čistí, nebo nečistí. Zubaři tvrdí opak, dokládají to vědeckými výzkumy i praxí zemí, kde klesla kazivost zubů až o 90 procent poté, co si lidé začali správně čistit zuby.

 

"Vliv správného čištění zubu na zdraví chrupu je vědecký názor uznávaný po celém světě. Já se velmi divím, že ho někteří poslanci, všeobecní lékaři, zpochybňují," řekl exprezident České stomatologické komory Jiří Pekárek, který se teď věnuje preventivním programům a péči o chrup dětí. Přirovnal nynější spory k těm, které se vedly v 19. století kvůli názoru, že mytí rukou zabrání horečce omladnic.

 

Pro správné čištění chrupu je nutný kvalitní kartáček, měl by se měnit jednou za čtvrt roku, dále zubní pasta s fluoridem a správná technika. Každý si může ověřit, zda si čistí zuby dobře - v některých lékárnách jsou k dostání tablety, které zabarví zbylé nánosy na zubu. "Špatná hygiena má za následek kazy a záněty dásní. Tomu se jednoznačně správným čištěním dá zabránit - u dětí i dospělých," zdůraznil Pekárek. Kdo už kazy měl a má plomby, měl by si zuby obzvlášť důkladně čistit právě v místech plomb, protože tam se nečistota drží. Při správné hygieně už tam ale kaz vznikat znovu nemusí.

 

 

Pekárek radí používat i další pomůcky k čištění. Neodmítá elektrický zubní kartáček, jen by lidé neměli zapomínat čas od času část s kartáčkem vyměnit. Dospělým a starším lidem radí mezizubní kartáčky, s věkem dásně ustupují a vznikají mezery mezi zuby, které se nedají jinak vyčistit.

 

"Já osobně jsem názoru, že je potřeba užívat fluoridované zubní pasty, protože brání vzniku kazu," uvedl Pekárek. Podle něj je dokonce dokázáno, že když sklovina oslabí, fluoridy dokážou vznikající kaz zastavit. U dětí jsou vhodné pasty s fluoridy v koncentraci pro děti, je nižší než pro dospělé. Určitě není dobré, aby si dětskou pastou čistili zuby dospělí a naopak.

 

Dětem by rodiče měli začít čistit zuby po objevení prvního zoubku, což bývá zhruba v půl roce. První návštěvu zubaře doporučuje Pekárek v roce dítěte. "I mateřské mléko obsahuje cukry, pokud se zuby dítěti neočistí třeba tamponkem, může vzniknout časný kaz. Léčba je nesnadná, protože kaz bývá hluboký," řekl. Zubaři rodičům vysvětlují, jak o dětský chrup pečovat. Pekárek považuje za chybu zubařů, pokud mléčné zuby dětem neopravují. I tyto kazy je podle něj nutno ošetřit, kaz je infekcí. Při špatné hygieně se infekce šíří, tvoří se další kazy, což ovlivní vývoj trvalého chrupu.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

samovar 20:43 10.06.2011
Rád bych zdůraznil ty MEZIZUBNÍ KARTÁČKY. Hodně lidí neví, co to je. Jsou to speciální malé plastové tyčinky se štětinkami, zasazené v barevných držátcích (barva určuje velikost - šířku štětiček). Do každé mezery mezi zuby je potřeba vyzkoušet, jaké barvy má být kartáček, aby ji vyčistil. Kartáček pak do mezery zasunete - tím se odsud vyšoupne ven zbytek jídla či nečistot a pak zase vytáhnete ven. Opláchnete ve vodě (možno do ní občas přidat nějakou ústní desinfekci) a můžete jít na další mezeru. Já používám 6 různých velikostí kartáčků na celou hubu a musím to mít zakreslené na papíře, abych věděl do které mezery který kartáček patří. Špatně se čistí mezery mezi sedmičkami a osmičkami - je tam málo místa, ale během každodenní praxe to zvládnete i bez častého zlomení kartáčku. Tohle stačí projet jednou denně (večer) a pak už jen vyčistit všechny zuby klasickám kartáčkem. Dříve jsem o nich nic nevěděl, ale teď už se mi zuby téměř vůbec nekazí. Stojí to za to. Nutno předem zkonzultovat se zubařem a nejlépe, když Vás pošle na "ústní hygienu", kde Vám mezizubní kartáčky zjistí přesně na míru do každé mezery, očistí Vám nánosy starých plaků, zubního kamene apod. vodní tryskou a máte zuby jako nové.